Netrvala ani hodinu

Nic podobného nepamatujeme. Na tom se shodují lidé v Dolní Moravě při dotazu na řádění živlů. Ačkoli bouře doprovázená větrnou smrští netrvala ani hodinu, zanechala za sebou velkou spoušť. „Zrovna jsem byl vzhůru. Zvedl se vítr a všude kolem byly blesky. Všechno začalo létat. Když jsem pak vyšel ven, viděl jsem jen vyvrácené stromy," popsal Jindřich Sokol, číšník jednoho z místních hotelů. S podobným řáděním živlů se nesetkal ani během pěti let, kdy pracoval v hotelu v klimaticky nevlídné lokalitě Červenohorského sedla.
Následky větru byly po pohromě vidět na každém kroku. Na cestě mezi Hanušovicemi a Králíky na několika místech dřevorubci likvidovali popadané stromy a čistili vozovku. U osady Vlaské visely ze sloupů přetržené dráty vysokého napětí.
Cestu Dolní Moravou lemovalo množství popadaných stromů. Škody až za dvacet milionů korun napáchal vichr v resortu Dolní Morava. Poškodil bobovou dráhu, stromy zlámané jako sirky těžce poničily lanový a vodní park, stejně jako lesní zážitkový park. Poslední ze jmenovaných letních atrakcí byla přitom zbrusu nová, jejího otevření se první červencovou sobotu účastnily stovky lidí.
Den po vichřici pracovala od brzkých ranních hodin ve vodním a lesním zážitkovém parku parta patnácti dřevorubců. Likvidovali polom a rozřezané části stromů následně z areálu vynesou. „Již objednáváme vyrobení atrakcí, které jsou poškozené. Maximálně do desíti dnů bychom chtěli oba parky znovu zprovoznit," řekl obchodní ředitel společnosti Sněžník Martin Palán.
Zničený je z velké většiny také nedaleký lanový park, ve kterém zůstala zachována jen dětská cesta. „Hovořili jsme se staviteli lanového parku, po odtěžení dřeva jsou do týdne schopni zprovoznit čtyři z pěti tras," sdělil Martin Palán. Nejdéle potrvá oprava bobové dráhy, jejíž konstrukci vítr ohnul jako párátka.

Měsíce práce

Měsíce zabere likvidace polámaných a vyvrácených stromů pracovníkům Lesů České republiky. V regionu se zatím lesníci dopočítali 83 tisíc kubíků pokáceného dříví. Nejvíce, 38 tisíc metrů krychlových dřeva, zničil vichr na Staroměstsku. V Dolní Moravě to bylo dvacet tisíc kubíků, v sousední Malé Moravě patnáct.
„Pokud se nám podaří odklidit následky větrné smršti do konce tohoto roku, budeme velmi spokojení," řekla mluvčí Lesů České republiky Eva Jouklová. Postup prací bude záležet na tom, kam se dostanou stroje a jaká bude zima. Kvůli rozsáhlým polomům platí na území Dolní Moravy zákaz vstupu do lesů. Opatření bude trvat do letošního sedmého října.

Šindelářová Kateřina