Šestatřicátý ročník tradičního a oblíbeného pochodu Přes tři hrady a 24. ročník cyklojízdy Přes tři hrady na kole, který se uskutečnil v sobotu, přinesl nový rekord v počtu účastníků.

Padl rekord

Sopotnice, odkud startovala většina turistů, mnohonásobně dočasně zvýšila počet obyvatel a stala se velkým parkovištěm. Na čtyři pěší trasy a šest cyklotras totiž vyrazilo rekordních 4476 účastníků. Byl tak pokořen šest let starý rekord, který činil 3856 lidí. Pořadatelé, místní turisté, rekordní účast očekávali a nakonec byli nadmíru spokojení. „Jsme velice rádi, hodně nám pomohlo krásné počasí,“ potvrdil Josef Diblík a pokračoval: „Osvědčilo se také druhé startovní místo na Žampachu, odkud vyrazilo 776 účastníků. Velký zájem byl i o novinku v Brné u Potštejna, kde se děti mohly svézt na konících. Ještě odpoledne byly na hřišti v Sopotnici stovky lidí, hrála tu country kapela.“ Přidal i drobnou kuriozitu, nejvzdálenějším účastníkem pochodu byl Kanaďan, jenž vyrazil pěšky na 30kilometrovou trasu. Nechyběla ani firma Coca–Cola, jež si akci vybrala mezi 11 akcí v republice, kam přiváží své nápoje.
Na trasy vedoucí přes hrady Potštejn, Litice, Žampach i Lanšperk se vydalo 3672 pěších a 854 cyklistů. Startovalo se ze hřiště v Sopotnici a ze Žampachu.