Sice pouze o jedinou desetinu procenta, ale vzrostla. Další nárůst se dá očekávat v příštích měsících, a to především kvůli nástupu zimy, s níž končí sezonní práce v zemědělství a stavebnictví. Určitou roli mohou hrát také obavy firem z návratu hospodářské krize. Hromadné propouštění sice hlášeno nebylo, firmy jsou však velmi opatrné v náborech.

V mikroregionech je situace různá

Bez práce bylo na Orlickoústecku podle aktuálních statistik zveřejněných úřadem práce koncem listopadu 5744 osob, z tohoto počtu bylo 5587 osob dosažitelných. Nezaměstnanost představovala hodnotu 7,5 procenta. Meziměsíčně se zvýšila o jednu desetinu procenta, v meziročním porovnání byla ovšem stále o 1,2 procenta nižší. Relativně dobře je na tom Orlickoústecko v rámci Pardubického kraje, má totiž nižší nezaměstnanost než Chrudimsko i Svitavsko, lépe je na tom pouze Pardubicko.
Různá je samozřejmě situace v mikroregionech. Nejvyšší nezaměstnanost vykazovaly v hodnoceném období Českotřebovsko (10,4 procenta), Ústecko a Králicko (8,8), naopak nejlépe na tom byly Jablonsko (6), Lanškrounsko a Letohradsko (6,7). Co se týká jednotlivých obcí, kritická je situace například v Hrádku, kde nezaměstnanost představuje 28,1 procenta, v Bošíně (22,2) nebo Semaníně (17,7).
Problémem je malý počet volných míst. V evidenci úřadu práce jich totiž na konci listopadu bylo jen 664, což znamenalo, že na jedno místo bylo 8,7 uchazečů. Počet volných míst v meziměsíčním porovnání klesl o 145. Před rokem ale byla situace ještě horší, úřad práce nabízel uchazečům a zaměstnání pouhá 404 volná místa.
V listopadu byl ze strany zaměstnavatelů největší zájem o pracovníky profesí: obsluha vysokozdvižných a jiných vozíků a skladníci, svářeči, řezači plamenem a páječi, řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel, seřizovači a obsluha obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích), obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu, nástrojaři a zámečníci, strojírenští technici, kuchaři (kromě šéfkuchařů), pomocní kuchaři…