Jak prohlásil kastelán Litic Dalibor Urban, zima hradu nezpůsobila žádný větší problém, přinesla však zajímavý přírodní úkaz: protože bylo v zimních měsících hodně vlhka a málo sněhu, hrad v podstatě celý obrostl mechem a je zelený.

Tahákem má být i unikátní elektrárna

Loňská sezona dopadla podle slov kastelána slušně, na hrad Litice přišlo kolem dvanácti tisíc návštěvníků. To ale rozhodně neznamená, že by zavládlo uspokojení a provozovatelé hradu by složili ruce do klína. Už nyní mají naplánovanou celou řadu akcí, kterými chtějí turisty na hrad i do jeho okolí přilákat. Hned ta první by měla oslovit nejen milovníky historie, ale i techniky.
„Zahajovací víkend sezony, tedy poslední březen a první duben, bude pozoruhodný tím, že bude zpřístupněn nejen hrad, ale plánují se také dny otevřených dveří v unikátní Vodní elektrárně Litice, tedy zařízení, které bylo uvedeno do provozu před osmdesáti lety. My, jako správa hradu, budeme pomáhat s prováděním návštěvníků,“ uvedl Dalibor Urban. Litická elektrárna je v mnoha ohledech pozoruhodná. Jak uvádějí odborné prameny, je první plně automatickou vodní elektrárnou v Československu. Je zajímavá i svým uspořádáním. Voda je odváděna z Divoké Orlice v oblouku nad Liticemi a padá mohutným potrubím do údolí, kde je umístěna strojovna s Francisovou turbínou. V roce 2007 prošla elektrárna rozsáhlou rekonstrukcí, v provozu je dodnes jako zařízení Povodí Labe. „Zájemci si budou moci prohlédnout celé vodní dílo. Ve strojovně pak bude ještě instalována výstava historických fotografií, která přiblíží výstavbu této elektrárny, ale i zařízení, která tam byla před ní,“ upřesnil kastelán.

Letošní rok je rokem Pernštejnů

Vedle standardních prohlídek hradu (v dubnu každý víkend, od května denně kromě pondělků) čeká návštěvníky Litic v úvodu letošní sezony dubnové Litické hvězdobraní s pozorováním denní i noční oblohy  a květnový Pochod přes tři hrady. „Litické hvězdobraní u nás uspořádá o posledním dubnovém víkendu Česká astronomická společnost. Přes den se budou mimo jiné pozorovat erupce na Slunci nebo sluneční skvrny, v noci pak krátery na Měsíci či prstence Saturnu. Pro nás je letošní rok rokem Pernštejnů, proto bude při hvězdobraní účastníkům přednáškami přiblížena i astronomie jejich doby,“ informoval kastelán.
„Také Pochod přes tři hrady bude ve znamení Pernštejnského roku. Potštejn i Litice byly v určité době hrady pánů z Pernštejna. Jediný Žampach ne. A vlastně se chodí i přes Lanšperk a ten také patřil Pernštejnům. Pochod je významnou turistickou akcí v rámci republiky a přivede na Litice  určitě hodně turistů,“ říká Dalibor Urban.
Akcí určenou především žákům škol bude Tkalcovské a košíkářské řemeslo na hradě Litice plánované na červen. „Půjde o didaktický výukový program pro děti a mládež, hlavně pro děti prvního stupně základních škol. Školy by se měly předem hlásit, program bude vhodný kupříkladu pro školní výlety,“ upřesnil kastelán.
Začátek prázdnin má na hradě už tradičně patřit Litickému šermování se skupinou Armagedon. „Připravujeme už třináctý ročník. V programu bude divadlo se šermířskými prvky, pohádky, stará řemesla, tanec, ohňová šou,“ přiblížil další akci programu na Liticích v prvním pololetí letošního roku Dalibor Urban.
Návštěvníci určitě přivítají také možnost prohlídky prostor dolního hradu. Ty byly zpřístupněny loni a jsou i příjemným místem k relaxaci a odpočinku.