"Vzhledem k silné bouřkové činnosti a silnému větru, který tento jev doprovází, evidujeme v Pardubickém kraji dvě poruchy na vedení vysokého napětí, a to na Chrudimsku, kde je nyní 1200 domácností bez proudu," uvedla v 18 hodin mluvčí východočeské skupiny ČEZ Šárka Lapáčková Beránková. Večer ještě další poruchy byly hlášeny z okresu Pardubice, k ránu už byly všechny poruchy oporaveny. 

Profesionální hasiči měli od 17. hodiny po celém Pardubickém kraji asi deset výjezdů, většinou k popadaným stromům. 

Kromě Chrudimska se však bouřky dnes obešly v Pardubickém kraji narozdíl od jižní Moravy obešly bez větších problémů, na velké části kraji už pouze prší. Otázkou však je, co nás čeká zítra.

"Struktura fronty bude podporovat silný náraz větru, a nejhorší bude možnost vzniku jednotlivých supercel s veškerými jejich možnými nebezpečnými jevy, což může zahrnovat i extrémní projevy," podotkli k výstraze meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu.

Obří supercela postihla Chrudim přesně před rokem, v pondělí 20. června. Podívejte se na toto video:

Jak vysvětlili, do střední Evropy proudí velmi teplý a také vlhký vzduch, který v následujících dnech bude živnou půdou pro vývoj výrazných bouří. "Nad téměř celým naším územím jsou modelovány potenciální energie pro vývoj bouří obrovské a přidává se k nim zítra a ve čtvrtek dostačující střih větru," uvedli meteorologové s tím, že na konkrétních projevech a lokalitách se modely pochopitelně neshodnou. Varování proto platí pro celé Česko.

Jeden z modelů přitom vyplývá, že by se supercelární bouře, které jsou jedním z předpokladů pro vznik tornád, mohly ve čtvrtek vyskytovat zejména v severovýchodních Čechách:

První bouřky Česko zasáhly už ve středu. "Vyskytovat se mohou především velké kroupy, a to zejména v supercelách, spolu s velmi lokálními silnými poryvy větru. Během čtvrtka je situace trochu jiná, zde víme, že impulsem bude zvlněná studená fronta a navíc některé parametry atmosféry mohou dosahovat až extrémních hodnot. Nesoulad je prozatím v čase přechodu, nicméně fronta zasáhne postupně celé území. Hlavní doprovodné nebezpečné jevy budou opět kroupy, i kolem 5 cm," sdělili meteorologové.