Cílem mimořádných jízd bylo podpořit provoz osobních vlaků na trati z Dolní Lipky do Hanušovic. Ten byl zrušen v prosinci 2011 a částečně, alespoň na víkendy a svátky, znovu zaveden od 2. února letošního roku.
Jízd se podle odhadu organizátorů zúčastnilo kolem čtyř set lidí, pro které obě města, jejich základní umělecké školy a početní dobrovolníci připravili bohatý program v kostýmech. V Králíkách na nádraží přivítali delegaci z Hanušovic představitelé města chlebem a solí, k poslechu hrál dechový orchestr ZUŠ, prodavači suvenýrů nabízeli upomínkové předměty, fotograf Alois Fotič zhotovil na požádání příležitostné fotografie a na peróně bylo množství cestujících v historických kostýmech včetně skupiny trempů a vojenského vysloužilce.
I na ostatních zastávkách byl připraven vtipný program, ve vlaku hráli muzikanti, a tak všichni cestující v dobré náladě dorazili do Hanušovic, kde na ně čekalo mimo programu také občerstvení v podobě hanušovického piva, chleba s olomouckými tvarůžky a utopenci.
Původní myšlenka s průvodčím, jenž bude kontrolovat a štípat jízdenky, které každý cestující dostal spolu s upomínkovou brožurou, se nemohla uskutečnit z důvodu přeplněného vlaku – a tak se jízdenky štípaly na žádost cestujících všude, kde byl průvodčí k zastižení. „Před jednou hodinou jsme se rozloučili a nasedli do vlaku ke zpáteční cestě do Králík, která proběhla za zpěvu trampů. Průběh akce předčil všechna naše očekávání," uvedla starostka města Králíky Jana Ponocná.
Návrat motoráků na nejsevernější trať mezi Čechami a Moravou vnímají místní pozitivně. „Lidé jsou rádi i z historického hlediska. I když je provoz železnice nákladný, do hor vlak zkrátka patří," dodala starostka Hanušovic Ivana Vokurková.
„Vnuk rád jezdí vlakem. Jezdí ale málo, a tak jsme si říkali, že pojedeme starým vláčkem. Je moc spokojený," podělila se o dojmy z cesty Jitka Kuttlerová z Hanušovic. (re, pk)