Lidé z Třebové nebo Ústí rádi taxislužby využívají, jak zjistil průzkum Deníku, hlavně o víkendech, kdy se místní hospůdky plní při přátelských posezeních.

"Měli jsme nedávno sraz se spolužáky a taxíky lítaly po městě jako divé. Volal jsem dva dispečinky a nikdo mi nebyl schopen nabídnout příjezd auta ihned. Někdo řekl, že za hodinu, jiný za dvě," vzpomíná na květnový zážitek šedesátiletý Miloš.

A už dávno skutečně neplatí, že taxiky jezdí pouze mládež. Dokonce je využívají i senioři při cestě za nákupy či k lékaři. A není jich podle zkušeností řidičů taxislužeb málo. „Na tohle si dokáží našetřit,“ řekl jeden z řidičů třebovské taxislužby.

Třeba v Ústí lidé hodně využívají taxislužeb pro cesty ze zdejšího nádraží, které leží stranou od města, do centra. Třeba firmou Taxi Henzl stojí tato cesta 80 korun.

„Kilometr účtujeme 26 – 30 korun. Takže třeba cesta z Ústí do Třebové vyjde zhruba na 300 – 350 korun,“ říká majitel taxislužby Radomír Henzl.

Taxíkem ale nejezdí jen ti, kteří se chtějí z hospůdky přesunout domů. Řeč je o Seniortaxi, které na Orlickoústecku zaštiťuje místní Český červený kříž a funguje ve většině zdejších měst. Permanentka na 15 jízd po jakémkoliv městě stojí 450 korun, jedna jízda bez registrace 45 korun.

Lanškrounský provozovatel taxi Pavel Rous účtuje podobné ceny. Nástupní taxa činí 40 korun, každý kilometr 30. Minuta čekání vyjde na 5 korun a po městě se svezete nejvíc za 100 korun. „Zájem je velmi různorodý. Vozím cizince, z místních ale o svezení taxi mají zájem nejen mladí. Ti navíc nemají moc peněz,“ říká Rous.

Jsou to podobné ceny, jako na Svitavsku nebo v Pardubicích. Bohatou nabídku provozovatelů taxislužeb doplňuje i Bolt. Jejich provozovatel už na jaře oznámil, že svoje působení rozšíří i na dopravu osobními vozy za předem stanovenou cenu. Novinka je k dispozici ve stejné mobilní aplikaci. Mezi oběma prostředky dopravy přitom lze přepínat jedním kliknutím. Bolt nabízí například lanškrounský taxikář Rous.

„Uživatel si tedy velice snadno může vybrat variantu, kterou v daný okamžik považuje za výhodnější. Pokud se rozhodne pro odvoz autem, zobrazí se mu ještě před objednáním jízdy její konečná cena a cestující může v reálném čase sledovat příjezd vozu. Po skončení jízdy může cestující řidiče ohodnotit a přispět tak k neustálému zvyšování kvality služeb poskytovaných partnerskými řidiči Boltu,“ uvedla společnost Bolt v tiskové zprávě.

Taxíkem ale nejezdí jen ti, kteří se chtějí z hospůdky přesunout domů. Řeč je o Seniortaxi, které na Orlickoústecku zaštiťuje místní Český červený kříž a funguje ve většině zdejších měst. Permanentka na 15 jízd po jakémkoliv městě stojí 450 korun, jedna jízda bez registrace 45 korun. A při cestách mimo město zákazníci platí devět korun za kilometr. Služba je tedy dotovaná, zbytek hradí radnice. Funguje ale jen v denních hodinách ve všedních dnech.

Mohlo by vás také zajímat: Vznikající Technické muzeum v Mýtě už zaplňují historické autobusy. Podívejte se

Depozitář autobusů vznikajícího Technického muzea ve Vysokém Mýtě | Video: Martin Netolický