V databázi pohřešovaných, která je dostupná na stránkách policie, bylo 15. června odpoledne dohromady 19 pohřešovaných z Orlickoústecka. Na seznamu zmizelých je například Petr Vysloužil, který se narodil v roce 1964. Policie po něm pátrá už od roku 1999.

Ve stejném roce zmizel také Zdeněk Bureš, ročník 1958. Ani o zhruba 180 centimetrů vysokém muži nemají policisté žádné bližší informace.

V roce 2009 se domů nevrátil tehdy pětadvacetiletý David Doležal, který má bydliště na Orlickoústecku.

Psali jsme i o pohřešovaných dětech z východních Čech:

V České republice je nyní pohřešováno šestnáct dětí. Některé jsou v databázi dlouhé roky.
Pomněnkový den byl věnován pohřešovaným dětem. V celém Česku se jich hledá 16

V policejní databázi jsou také ženy. Mezi nimi například Martina Dvořáková, po níž policisté pátrají už od října 2020. Nezvěstná je i Lucie Giňová, která zmizela už v roce 2016.

Celou řadu pohřešovaných policisté brzy najdou. Příběhy však ne vždy mají šťastný konec. Jedním z takových případů je loňské pátrání po pětačtyřicetiletém Danielovi K. z České Třebové. Hledali ho nejen policisté, ale také hasiči a část veřejnosti.

„Díky popisu policie a všímavosti občanů, kteří zavolali na linku 158, jsme muže našli na okraji města. Bohužel však již byl bez známek života,“ uvedla loni v říjnu mluvčí policie Markéta Janovská, podle které nebylo na místě zjištěno cizí zavinění. Rozsáhlá pátrací akce probíhala za pomoci vrtulníku Letecké služby policie, dronů i psů.

Výběr z věcí zajištěných z krádeží v chatách a chalupách v celých severovýchodních Čechách
FOTO: Nejsou to vaše věci? Policie dopadla muže, jenž vykrádal chaty, i jeho lup

Policisté na Orlickoústecku nasadili vrtulník také letos v polovině dubna, když hledali 59letou ženu z Letohradu. Ani tehdy však případ neměl šťastný konec. Vyšetřování nakonec ukázalo, že se jednalo o vraždu.

Samostatná kapitola: zmizelé děti

Podle policejních statistik se v letech 2021 a 2022 pohřešovalo celkem 106 nezletilých z Orlickoústecka. Policisté rozlišují, zdali se jedná o děti žijící v domácnostech, či svěřence, kteří utíkají z ústavní péče. „V minulém roce jsme pátrali po patnácti dětech, které žijí doma, a 47 svěřencích,“ řekla policejní mluvčí Dita Holečková, podle níž byli policisté v minulém roce stoprocentně úspěšní.

Za rok 2022 zmizely v okrese prozatím dvě děti, které žijí v domácnostech, a policisté řešili 42 případů nezletilých svěřenců. Od začátku května pátrají po sedmnáctileté Emmě Vaškové.

Muž zabil svou manželku a tělo zakopal
Ženu v Letohradě manžel zardousil a zakopal. Za útokem stál alkohol a žárlivost

Zmizelé děti každoročně připomíná 25. květen, který vešel ve známost jako Pomněnkový den. V celorepublikové databázi se nyní nachází čtrnáct dívek a dva chlapci ve věku od jednoho do 15 let, kteří se domů prozatím nevrátili. U některých už navíc uplynula velmi dlouhá doba od data nahlášení pohřešování.

Uvedený seznam pohřešovaných a hledaných na Orlickoústecku byl platný k 16. červnu 2022