Vichřice, která se začátkem července roku 2015 přehnala přes Pardubický a Olomoucký kraj, trvala necelých dvacet minut. Vítr ale napáchal především v lesích obrovské škody. Státní podnik Lesy České republiky v těchto dnech zalesňuje poslední holé plochy.

Popadané kmeny

Vítr před dvěma lety nejvíce poškodil porosty u Starého Města pod Sněžníkem a Dolní Moravy, tedy na pomezí Olomouckého a Pardubického kraje.

Se zpracováním popadaných kmenů se začalo hned po kalamitě. V kopcích se činili dřevorubci, v nedostupných terénech jim pomáhali koně i lanovky. Na rovině vše urychlovaly speciální stroje zvané harvestory.

„Vítr mě tehdy vzbudil kolem čtvrté hodiny ráno, pamatuji si, že jsem měl špatný pocit. Ale kalamitu v takovém rozsahu jsem nečekal. Podobnou za několik desetiletí nepamatuji," řekl hanušovický lesní správce René Šebek.

Větrná smršť se nad krajem přehnala 8. července kolem čtvrté hodiny ráno, což bylo velké štěstí. V lokalitě Dolní Moravy se to v letních měsících totiž turisty jen hemží, padající stromy by tak byly obrovským rizikem.

Lesní dělníci začali hned s odstraňováním následků, aby se nepřidala další noční můra lesních hospodářů. Ležící dřevo totiž napadají kůrovci.

Statisíce sazenic

Se zalesňováním holých ploch začal státní podnik loni. Na Hanušovicku se od té doby vysadilo na 425 hektarech jeden a půl milionu sazenic. Letos se jedná o dalších 200 tisíc dřevin. Na Orlickoústecku se poslední z 300 tisíc sazenic vysazují právě nyní. Z devadesáti procent se jedná o smrky, z dalších doplňujících druhů jde například o javor klen, jeřáb, třešeň, olši nebo modřín.

Škody, které před dvěma lety kalamita napáchala, jdou do desítek milionů korun.

Poničená byla i další místa, například údolí Bílé Opavy v Jeseníkách. „Snížením kvality dříví vznikla osmašedesátimilionová ztráta. Za opravu poškozených lesních cest jsme zaplatili čtrnáct milionů korun, za sazenice a pěstební práce přes sedmadvacet milionů korun," vyjmenoval výrobně technický ředitel Lesů ČR Václav Lidický.

Vzhledem k velkému rozsahu škod podnik požádal o evropskou dotaci, žádost je nyní ve schvalovacím řízení.