Konečně rostou. A co víc. Nastaly neskutečné houbařské žně.

„Za dvě hodiny jsme nasbírali deset kilo hub. A to jsme tam půlku nechali, v košíku končily jen ty pěkné. Samé hřiby,“ pochvaluje si Jindřich Kožíšek.

Rostou však jen ve vyšších polohách. Zhruba od čáry Seč - Skuteč - Litomyšl na jih. A to nejlépe v mokřadech, v blízkosti potoků a na krajích luk. V nižších polohách jehličí dál jen chrastí pod nohama.

Sucho prostě trvá dál. Jen houby se už nejspíš nemohly dočkat a vyrašily po prvním pořádném dešti. Ten však na trvajícím hydrologickém suchu moc nezměnil.

Většina vodních toků je dále téměř vyschlých a více vody je jen pod nádržemi, které toky nadále dotují. Studny jsou prázdné a mnozí lidé na venkově jsou nadále odkázaní na městskou vodu.

„Průtoky přítoků středního Labe jsou na úrovni 10 až 30 procent průměrů pro měsíc září, někde i méně. Zhruba v polovině profilů jsou zaznamenávána historická minima od počátku měření,“ uvedla aktuální zpráva Českého hydrometeorologického ústavu s tím, některé menší vodní toky jsou již zcela vyschlé. Podobně kritická situace nadále panuje u podzemních vod. Mimořádně nízké hladiny spodních vod se sice týkají jen zhruba třetiny republiky, ale Pardubický kraj do této nejpostiženější oblasti patří, hlavně jeho severozápadní část.

Houbař se svými úlovky.
Houbař nasbíral 600 hřibů, další už přestal počítat