Jednou z nich je elektronizace. „Dokončili jsme další etapu elektronického zabezpečení areálu a pro návštěvníky spustili platební terminál. Mohou tak prostřednictvím platební karty platit nejen vstupné, ale i své nákupy sběratelských a upomínkových předmětů, modelů a literatury, military hraček a vojenské výstroje,“ vypočítává ředitel Společnosti přátel čs. opevnění Martin Ráboň. Novinky jsou i mezi exponáty, po loňské Tatře 141 se letos turistům ukázala Tatra 805 „Třinec“ – a, jak dodal Martin Ráboň, vozidlo se spojovací výbavou je unikátní svou kompletností. Město také získalo do expozic muzea potřebný podvalník P-50, který bude sloužit k převážení exponátů na různé akce. V interiéru muzea byla dokončena první část instalace hlavního expozičního dioráma s pracovním názvem Jaro 1945. „Instalace připomenou, jak vypadala na konci 2. světové války místa těžkých střetů bojujících stran,“ uvedl Ráboň.

Na turisty jsou připraveny i tvrze Bouda i Hůrka, jež v sobě skrývá expozici S padákem nad hlavou… Novou expozici hlásí i Vojenské muzeum Lichkov. To se nachází ve srubech K-S 32 „Na růžku“ a K-S 31 „U Besídky“. V loňském roce tu realizovali expozici Československé obrněné vlaky, na kterou přispěla obec Lichkov i Pardubický kraj. Obec i kraj přispěly i na další projekt. „V letošním roce jsme zahájili rekonstrukci expozice Českoslovenští vojáci na východní frontě. V expozici bude zachycen vznik naší jednotky v SSSR a její postup do Československa, dále události Slovenského povstání a Pražského povstání s důrazem na obrněnou techniku,“ nastínil provozovatel muzea Michal Mahnig.

Letní sezona v Králické pevnostní oblasti je zahájena, další společný víkend s prodlouženou otevírací dobou se uskuteční 26. - 27. května. Svůj termín zná i letošní Cihelna, té bude patřit víkend 17. - 19. srpna. V polovině roku se pak má v budově bývalého gymnázia v Králíkách otevřít Expozice celnictví a pašeráctví.