Z lesa za Semanínem přivezli před týdnem hasiči osm metrů dlouhou olši, z ní několik dnů tvořili největší funkční dřevěnou píšťalu. Diváci v sobotu na Starém náměstí hodnotili, jak se podařila práce na nevšedním hudebním nástroji o délce 7,87 metru, průměru 27 cm, hmotnosti 336 kilogramů a motivem kohouta ze znaku města.

„Převážně jsme zachovali ruční práci i postupy, vše dělali hasiči pod záštitou města. Je to pokračování našeho slibu zachovat tradice ročních období. Před dvěma lety jsme udělali obřího sněhuláka u Dlouhé Třebové, tohle je symbol jara. Potíží bylo dost, měli jsme několik variant, objevili jsme 70 let starou píšťalku a podle ní jsme postupovali. Kdo udělá píšťalu z připraveného prutu vrby, zapískáme mu na tu velkou vzduchem z kompresoru z hasičského auta,“ upřesnil Jan Jána z týmu pořadatelů. O pokusy tvořit píšťalku nebyla nouze, některé šikovné tvůrce píšťaliček ocenilo pískání na celé náměstí.

Aleš Rafaj, zástupce „Agentury Dobrý den Pelhřimov“, vyřezal také pískadlo, a tak po obří píšťale zazněl jeho výtvor jako první: “Píšťalu zapíšeme do knihy rekordů jako ustavující rekord. Chceme ji ukázat 8. a 9. června na festivalu rekordů v Pelhřimově.“