Mikuláš Ferjenčík jako šéf mediálního odboru zodpovídal za předvolební kampaň Pirátů. Už v neděli po volbách předeslal, že rezignuje na svou funkci a předá ji do tří měsíců novému vedoucímu. To však u řady Pirátů vyvolalo řadu emocí a nevoli. Například Ivo Vlasatý z jihočeské Pirátské buňky nadhodil na on-line pirátském fóru ultimátum.

„Buď do zítřka rezignuje Mikuláš na post vedoucího mediálního odboru nebo já na členství ve straně,“ napsal Vlasatý.

Psali jsme:

Marek Výborný a Tomáš Dubský se preferenčními lídry probojovali do čela.
Ferjenčík ze hry. Překvapením kraje je starosta Vysočiny i lidovec Výborný

V pondělí večer se tak Ferjenčík funkce vzdal. „Rezignuji s okamžitou platností,“ oznámil kolegům na on-line Pirátském fóru a dodal, že pokračovat nebude ani v koaliční radě.

Piráti získali ve volbách pouhé čtyři poslanecké mandáty. Jeden z nich obhájila exposlancova sestra Olga Richterová.

„Děkuji všem za podporu a současně děkuji všem za kritiku. Svou funkci jsem vykonával, jak nejlépe jsem dokázal a dal jsem tomu kus život, který byl tedy krásný,“ vzkázal.

Zároveň se omluvil za podrážděné reakce vůči spolustraníkům. „Kombinace mnohaměsíčního přetížení, šoku a značného vyčerpání se na mě dost podepsala,“ dodal. Ferjenčíka ve funkci šéfa mediálního odboru dočasně nahradí Ondřej Klimeš.

PIRÁTI A STAROSTOVÉ. Volební štáby při sledování výsledků sčítání voleb do Poslanecké sněmovny 2021 v Pardubicích.
Vzpoura starostů: Voliči STAN „kroužkovali“ a Piráti splakali nad výdělkem

Už v srpnu však na vnitrostranickém fóru padl návrh na Ferjenčíkovo odvolání. Navrhl jej šéf zastupitelského klubu Pirátů na Praze 4 Adam Jaroš, podle něj Ferjenčík nezvládal své kompetence.

„Směje se nám už kdekdo, ať už jde o amatéry či odborníky na marketing, voliče Pirátů či voliče kohokoliv jiného,“ popsal tehdy Jaroš. Řada Pirátů se tehdy za lídra pardubické kandidátky postavila.

Piráti se ve středu vydali do na předvolební kampaň do Chrudimi.
Nanukem v Chrudimi hasil Ferjenčík vášně u Pirátů. S komunisty v zádech

Mikuláš Ferjenčík získal ve volbách do Poslanecké sněmovny 4 194 preferenčních hlasů, to však nestačilo. Předběhl jej na kandidátce pátý starosta obce Vysočina Tomáš Dubský (STAN), kterého ve volbách zakroužkovalo více než 6800 lidí.

Druhým poslancem za koalici Piráti a Starostové se v Pardubickém kraji stal Jiří Hájek, který získal 6554 preferenčních hlasů.