Petra Šilara podpořilo na Orlickoústecku svým hlasem 9 681 voličů a jak sám řekl, po svém zvolení pocítil obrovskou úlevu. "Doufal jsem, ale měl jsem obavy, věděl jsem, že to bude obtížné. V minulém týdnu po krajských volbách byli voliči ANO docela nepříjemní," konstatoval podruhé zvolený senátor. "Měl jsem nervy, to je pravda. Ale teď mám velkou radost a všem, kteří mě podpořili, děkuji," vzkázal. 

Malou volební účast senátor podle svých slov čekal. "Odhadoval jsem, že bude patnáct procent. Všeobecně druhé kolo moc netáhne, spoustu lidí neví, že nějaké druhé kolo je. A Senát přece jenom není pro lidi tak zajímavý. I když si myslím, že jeho důležitost spíš roste než klesá," podotkl Petr Šilar, který hned druhý den po vyhraných volbách zamíří do Letohradu, v místní části Kunčice se totiž uskuteční obnovená tradice Stínání berana a právě tady chce s místními přáteli svůj úspěch oslavit. "A příští týden mě čeká schůze Senátu ještě ve stávajícím složení," nastínil svůj program a dodal, že nastane běžný pracovní rytmus. 

Petr Šilar uspěl i v letošních krajských volbách, kde kandidoval za Koalici pro Pardubický kraj, kde dostal 1 670 preferenčních hlasů a pro příští období bude znovu krajským zastupitelem. Dříve působil také jako starosta Letohradu nebo rodné obce Horní Čermná. Do Senátu se před šesti roky dostal ve druhém kole voleb, kde se ziskem 56,13 procenta hlasů porazil sociálního demokrata Miloslava Souška.

O křeslo senátora se letos ucházelo sedm kandidátů, což bylo stejně jako před šesti roky. Za sociální demokraty neuspěl bývalý ředitel Českých drah Dalibor Zelený. Neúspěšný byl i starosta České Třebové Jaroslav Zedník (TOP 09).

Nejméně se volilo v Rybníku

Volební účast 14,96 procenta byla jen o něco málo menší než republikový průměr. V porovnání měst na Orlickoústecku byla nejmenší volební účast v Králíkách, kde k druhému kolu voleb přišlo pouze 9,94 procent občanů. Naopak nejvyšší volební účast mezi městy byla v Letohradu, kde se k volbám dostavilo 22,91 procent voličů.

KDE SE VOLILO NEJVÍCE?

Volební výsledky obcí se značně lišily. Zatímco v Rybníku na Českotřebovsku přišlo k volbám z 655 oprávněných voličů je 43, například v Českých Heřmanicích dosáhla volební účast čísla 29,27 procenta.  Nejvyšší volební účast byla na Orlickoústecku v nejmenší obci okresu, v Pustině, kde k volbám přišlo 27 z 56 oprávněných voličů obce. Vysokou volební účast zaznamenala i Horní Čermná, odkud Petr Šilar pochází, volit tu přišlo 31 a půl procenta voličů.