Podnět k prošetření, zda nedošlo ke spáchání trestného činu, podal tajemník lanškrounského městského úřadu Jaroslav Brandejs, který se ještě před tím obrátil na krajský úřad Pardubického kraje.

„Poté, co jsem dostal doporučení od krajského úřadu, tak jsme kompletní zapečetěné petiční archy odvezli na státní zastupitelství, kde si všechny listiny převzali,“ sdělil na dotaz Deníku Jaroslav Brandejs.

„Můžu potvrdit, že podnět byl podán. Protože je to čerstvá věc, nemůžeme prozatím sdělit nic konkrétního,“ uvedla náměstkyně státní zástupkyně Marta Urbanová s tím, že bližší informace by mohly být k dispozici zhruba do měsíce. Podání prověří policie. „V pondělí jsem obdržel zprávu, že to bude prošetřovat skupina kriminální policie a vyšetřování v Ústí nad Orlicí,“ uvedl Jaroslav Brandejs.

Podezření z možné manipulace se týká petičních archů, které ke kandidatuře v podzimních volbách v Lanškrouně doložily dvě nové volební strany, Demokratické fórum a Společně pro Lanškroun.

Sdružení nezávislých kandidátů, která nejsou politickými stranami nebo hnutími, totiž musí při registraci do voleb spolu s kandidátní listinou předložit petici podepsanou voliči, kteří svým podpisem kandidaturu sdružení podporují. V Lanškrouně, který má 10 tisíc obyvatel, musely strany pro volby sesbírat 700 podpisů.

Mezi petičními archy, kterým doložilo voličskou podporu sdružení Demokratické fórum, narazili pracovníci lanškrounského městského úřadu na naskenovanou stránku s podpisy, kterou ke kandidátní listině připojilo v originálu už sdružení Společně pro Lanškroun.

Ilustrační fotografie.
Lanškrounská radnice řeší možné ovlivnění voleb

„Pořád zjišťujeme, co se stalo a zda byla vůbec naplněna skutková podstata trestného činu. Pokud zjistíme, že tajemník městského úřadu a jeho podřízení porušili své pravomoci nebo naopak nečinili v souladu se zákonem, budeme zvažovat i právní kroky.,“ říká lídr sdružení Společně pro Lanškroun Zdeněk Koutník.

S tím, jak se informace o možném ovlivnění voleb dostala na veřejnost, vyrojila se především mezi kandidáty a přívrženci politických stran a uskupení, které se v letošních komunálních volbách ucházejí o přízeň lanškrounských voličů, celá řada spekulací.

K nejzávažnějším patří nařčení, že k manipulaci s petičními archy údajně mohlo dojít až na městském úřadě. Tajemník úřadu Jaroslav Brandejs tyto ničím nepodložené spekulace jednoznačně odmítá. „Nelíbí se mi, že se hází vina na matriku, která petiční archy kontrolovala. Pracovnice matriky je potřeba pochválit, že petiční archy zkontrolovaly velmi dobře a přišly na to. Přece si nikdo nemůže myslet, že něco podobného může projít,“ ohradil se důrazně Jaroslav Brandejs s tím, že tvrzení může prokazatelně doložit.

„Existuje naprosto jednoznačný a nepopiratelný důkaz, že nikdo z městského úřadu s petičními archy nemanipuloval,“ říká tajemník. Vzhledem k probíhajícímu policejnímu vyšetřování chce se zveřejněním posečkat až do skončení trestního řízení.

Podezřelé petiční archy byly po kontrole z předložených dokumentů obou volebních stran vyřazeny, i tak však je počet podpisů dostatečný a nemá na možnost kandidatury sdružení Společně pro Lanškroun a Demokratické fórum v podzimních volbách vliv.

V Lanškrouně kandiduje do podzimního volebního klání devět stran. Demokratické fórum, Společně pro Lanškroun a Strana soukromníků jdou do voleb poprvé. Naproti tomu Volba pro město, TOP09 a Strana práv občanů, které kandidovaly před čtyřmi roky, letos nekandidují. Za Lanškrounské fórum bude post starosty obhajovat Radim Vetchý, do voleb jde v barvách ODS i bývalá starostka Stanislava Švarcová. O přízeň voličů se ucházejí rovněž hnutí ANO, KDU-ČSL, KSČM a ČSSD.

ilu
Zatímco zemědělci skuhrají, sadaři jásají. Úroda je výjimečná