Pokud k odchodu lékařů dojde, zbyde jich v ústeckém „špitále“ padesátka. Veřejnost by měla být připravena i na to, že pravděpodobně budou rušeny plánované operační výkony.

Některá média staví „vzbouřené“ lékaře do nepříliš hezkého světla, poukazují na to, že jim jde jen o peníze a že k prosazení svých požadavků si jako rukojmí berou nevinné pacienty. To je však hodně zjednodušený pohled.

„V médiích je podle nás velké množství tendenčních informací, především pak ta, že chceme jen peníze. Nám jde ale hlavně o to, že ministr Heger chce mimo jiné centralizovat operativu do fakultních nemocnic, do velkých bloků. To by během několika let vedlo k tomu, že by se operace přesunuly do Pardubic nebo do Hradce. K operacím by tam dojížděli jak lékaři, tak pacienti. Jsem z České Třebové a nechci, aby moje matka musela za základními operacemi jezdit do krajských měst. Centralizace péče do velkých monobloků se už nějakou dobu uskutečňuje a ukazuje se, že je dražší. Tahle politika, která podle nás znamená konec menších nemocnic, se musí změnit. To by veřejnost měla vědět a proto jsme také zveřejnili otevřené dopisy, kterými se na lidi obracíme a snažíme se jim celou situaci vysvětlit,“ říká mluvčí nedávno ustaveného LOKu ústecké nemocnice, anesteziolog Jaroslav Krsička.

A jaká je podle něho v těchto dnech v nemocnici nálada?

„Zatím pracujeme dál bez nějakého většího omezení provozu. My a samozřejmě i vedení nemocnice jsme ovšem v očekávání toho, jaké budou výstupy z pátečního jednání ministra zdravotnictví se zástupci LOKu. Měli bychom to vědět po víkendu a v úterý prvního února by se mělo rozhodovat o tom, jak se bude pokračovat dál. Pokud během několika dalších dnů k nějaké přijatelné dohodě nedojde, bude muset vedení nemocnice začít její provoz postupně utlumovat, protože péče se nedá vypnout ze dne na den. Jak dlouho to může trvat nevíme, protože k podobné situaci zatím nikdy nedošlo. Ale může to trvat minimálně měsíc,“ přibližuje dění v nemocnici anesteziolog.

Další otázka směřuje k tomu, kteří z lékařů ve výpovědi už mají jistou novou práci. „Už teď je jisté, že ze čtyřiceti se jich pět nevrátí, ať to dopadne jakkoli. Jedna kolegyně odchází do větší nemocnice, čtyři zkušení lékaři se rekvalifikují na obvodní lékaře, unikají tedy do ambulantní sféry. I kdyby ostatní v případě dohody zůstali, ztráta pěti zkušených kolegů by byla velmi citelná. A noví lékaři nejsou,“ odpovídá Jaroslav Krsička.

Nejde se nezeptat ani na to, jaký plán má on pro případ, že by k žádné přijatelné dohodě mezi „vzbouřenci“ a ministrem nedošlo. „Osobně bych si asi vzal jeden měsíc na odpočinek a věnoval bych se rodině. Pokud by se to ovšem během tohoto měsíce nějakým uspokojivým způsobem nevyřešilo, zřejmě bych směřoval do zahraničí, nejspíš do Anglie nebo Německa,“ prozradil lékař.