V Klášterci nad Orlicí a Kunvaldu drží tradici. Zdejší školáci mají své záhony, pěstují zeleninu i bylinky a taky se chlubí na výstavách. A je čím!

Holky baví rytí

„Dnes zahradničí lidé stále méně a spíše jen starší generace. Na vesnicích je to lepší, každý má zahrádku. Dříve byly na všech školách pěstitelky, ale dneska už je mají jen málokde. V Klášterci je ovšem u školy skleník a fóliovník, pan učitel se tomu intenzivně věnuje,“ říká předsedkyně zahrádkářů v Klášterci nad Orlicí Jitka Mlynářová.

Přírodní zahrada, skleník, fóliovník, pařeniště, kůlna… Základní škola v Klášterci je na pěstitelky řádně vybavena. V mnoha školách zapomenutý předmět tady vyučují v šesté a deváté třídě.

„Před osmi lety jsme se rozhodli, že naše zahrada bude přírodní. S deváťáky jsme vybrali skalku, jezírko, spirálu léčivých rostlin a kořenovou zeleninu. Nemáme na zahradě žádnou rašelinu a nepoužíváme ani postřiky nebo umělá hnojiva,“ vysvětluje Jaroslav Preissler, učitel pěstitelství v klášterecké škole.

Vlastní výpěstky někdy skončí ve školní jídelně. Díky tomu děti ochutnají černý kořen, řeřichu a vyzkoušejí si taky floristické vazby. „Nedělám si iluze, že to všechny děti baví. Některé bědují, že by raději dělaly něco jiného. Teď učím šestou třídu, kde jsou převážně dívky, a kupodivu je baví rytí,“ podotýká učitel.

Společně s žáky zkouší pěstovat netradiční rostliny, které nemá na zahrádce každý. „Letos se nám podařilo vypěstovat krásné fialové lilky. Před časem nám vyrostla malá kiwi velká jako angrešt a měli jsme jich plný kbelík,“ dodává Jaroslav Preissler.

Mladí myslivci

V Základní škole v Kunvaldu nemají přímo předmět pěstitelství, ale zase zde drží tradici zahrádkářského a mysliveckého kroužku.

„Kroužek organizují dvě ženské, jedna bývalá učitelka základní školy a druhá ze školky. Vedou děti k zahradničení. Účastní se soutěží, výstav a hodně dělají floristiku,“ tvrdí Jitka Mlynářová. Právě z Kunvaldu je patnáctiletá Marie Flekrová, která se stala Hvězdou floristiky na republikové soutěži v Lysé nad Labem.