O případu těžce zraněného psa, jenž údajně unikl v Cotkytli pokusu o podřezání a konzumaci, jsme informovali minulý týden. Do psího útulku v Lanškrouně byl převezen v úterý. Poté však následovaly stížnosti na postup lanškrounského obvodního oddělení Policie České republiky.

„Místo toho, aby pejska odvezli už v neděli, nechali ho podřezaného u bytovky. Kdyby už tehdy zavolala státní policie městskou policii a pejsek byl odvezen, nikoho by neohrožoval a moji dceru by ze strachu z lidí zubama nestiskl. Policie ví, kdo to psovi udělal, a uzavřeli to pouze pětisetkorunovou pokutou pro bývalého majitele psa, který za nic nemohl. Přitom je to trestný čin. Jsem stoprocentně přesvědčen, že to provedl nový majitel psa, který byl od něho i pokousaný,“ uvedl František Nežádal z Cotkytle, otec pokousané dívky.

Zmíněný občan zdůraznil, že byl při jednání policie s novým majitelem psa, upozorňoval policii na to, že bylo její povinností psa zajistit, ale bylo mu řečeno, že je „nějakej chytrej“ a nemusí u toho být. „Lanškrounští policisté by se měli stydět a zamyslet se nad sebou, jak jednají. Po jiných lidech chtějí, aby dodržovali zákony, ale sami toho nejsou schopni,“ dodal František Nežádal. „My doporučujeme lidem, aby zasílali stížnost na policii. Ale nikoho z nás nenapadlo, že policie nechá psa tři dny na místě a věc vyřeší jen blokovou pokutou. Přitom šlo o porušení zákona o týrání zvířat, veterinárního zákona i zákona o veřejném ohrožení. Navíc jsem měla velké problémy podat trestní oznámení,“ konstatovala Stanislava Jansová, jednatelka caniscentra.

Zatímco těžce zraněný pes z Cotkytle se včera podrobil dalšímu sešívání a plastice, diskuse o této záležitosti neutichají. Stížnosti Františka Nežádala z Cotkytle i jednatelky lanškrounské společnosti Caniscentrum týkající se zanedbání případu policisty , tito důrazně odmítají. „Policie nic nezanedbala a nevím o tom, že by oznámení o týrání psa, popřípadě o pokousání holčičky přišlo dříve než v úterý, kdy byl pes odvezen do psího útulku. V neděli jsme byli přivoláni majitelem psa, který po nás požadoval, abychom vyřešili vlastnictví psa a zajistili jeho odvoz do útulku, neboť majitel ho již nechtěl, na což policie nemá ze zákona oprávnění. V úterý jsme dokumentovali pokousání malé holčičky tímto psem, a to jako přestupek, neboť majitel psa porušil obecně závaznou vyhlášku obce. Pes byl odchycen městskou policií, která má k dispozici odchytové prostředky,“ sdělil Stanislav Musil, vedoucí oddělení lanš〜krounské státní policie.

Litera zákona

Podle policisty s oznámením trestného činu nebyly problémy, kolegové se prý jen pokusili oznamovatelce vysvětlit právní kvalifikaci skutků. „Nevidím důvod, proč bychom podezření na týrání zvířete neprošetřili. Řádně jsme jej přijali v sobotu 7. dubna. Otázkou zůstává, proč jednatelka útulku oznámila podezření na týrání psa až po pěti dnech, kdy se o podezření dozvěděla. Skutek však v současné době nevykazuje všechny obligatorní znaky trestného činu, což jsme se snažili paní Jansové vysvětlit,“ uvádí Stanislav Musil. V trestním zákoně je podle něj totiž stanoveno, že pachatel tohoto jednání musí být za obdobný přestupek v posledním roce postižen nebo za trestný čin v posledních dvou letech odsouzen. Dále je jako následek nutné utýrání zvířete a zákon také vyžaduje spáchání trestného činu na místě veřejnosti přístupném. Pro upřesnění ještě policista dodává, že jednatelka caniscentra ve výpovědi do protokolu neuvedla důkazy nebo informace nasvědčující tomu, že psa někdo podřízl nebo ho chtěl sníst.