VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Perle zvoní hrana

Ústí n. O. - Provoz na úpravně ústecké firmy se znovu rozběhl 17. srpna, definitivně ale zřejmě skončí k 30. září.

28.8.2009 2
SDÍLEJ:

Ústecká Perla.Foto: Jan Pokorný

Dlouho očekávaná zpráva je na světě. Konec jednoho z dřívějších textilních gigantů v zemi na sebe nenechá dlouho čekat. „Tuto informaci mám jako neoficiální od úterý, i úpravna by měla končit, což znamená posledních třicet výpovědí,“ sdělil po telefonu dnes už bývalý ředitel podniku Zdeněk Radimecký, který svou funkci složil na konci července. A jeho slova vzápětí už oficiálně potvrdil jeden z „Perláků“, který u firmy ještě stále pracuje a v Perle má smlouvu přes dvacet let. „Výpovědi dostaneme k poslednímu září. Máme dohody, a tak po tomto datu zůstane ´prázdná fabrika´. Do té doby poběží provoz, který znovu začal sedmnáctého srpna,“ přiblížil dění.

Nájemce se zatím najít nepodařilo


V provozu by se na úpravně mohlo v říjnu pokračovat pouze v případě, pokud by se našel zájemce o její pronájem nebo koupi. Jak ale včera Deník informovala insolvenční správkyně Perly Eva Mlčochová, zatím tato snaha vyzněla naprázdno. „Věc je pořád v jednání, ale zatím bohužel žádný zájemce není. Pokud se nenajde, výroba skončí,“ potvrdila svitavská advokátka, která má podnik od 18. června na starosti. Kromě uspokojování věřitelů Perly, kterých se do 18. srpna přihlásilo hned 83 s pohledávkami přesahujícími 249 milionů korun, má insolvenční správkyně na starosti také faktury za energie a vyplácení mezd. „Ty se podařilo uhradit za červen, zbývat budou další tři měsíce a potom odstupné. Zatím jsem více méně hradila náklady na provoz,“ prohlásila Mlčochová.
Část pohledávek, které zmínila insolvenční správkyně, by mohl pokrýt prodej areálu v centru Ústí. Plány s ním má do budoucna místní radnice. „Pan starosta mi ve středu volal, příští týden bychom se měli sejít. Předpokládám tedy, že zájem ze strany vedení města stále trvá.“

Jak vypadal poslední rok Perly?

V Ústí se začala skloňovat Perla skloňovat výrazně před rokem, kdy ústecká radnice poprvé deklarovala zájem odkoupit centrální areál na ploše devětadvaceti tisíc metrů čtverečních a chtěla za něj nabídnout přes šedesát milionů korun. Přestože probíhala komplikovaná jednání mezi představiteli města a vedením Perly, k podpisu kupní smlouvy nikdy nedošlo.
Slova dnes už bývalého generálního ředitele Zdeňka Radimeckého o postupné stabilizaci podniku a možném budoucím rozvoji vzala za své definitivně letos 18. června, kdy zadlužený podnik se sto šedesáti zaměstnanci spadl do konkurzu. Provoz, který označila v rozhovoru pro Deník za nerentabilní, se svitavská advokátka Eva Mlčochová, insolvenční správkyně Perly, rozhodla řešit další vlnou výpovědí a odstávkou výroby. Stroje se sice po polovině srpna na úpravně rozběhly a na září se s výrobou počítá i v druhém provozu, to už ale bude podle všeho pouze labutí píseň ústecké textilky.

Konec jedné velké textilní legendy


Konec Perly znamená konec jedné velké textilní legendy. Firma navazovala na nejlepší tradice ústecké textilní výroby, jejíž začátky sahají až do šestnáctého století. Pokud se ohlédneme do historie, je dobré připomenout jména rodin Hernychů a Janderů, jejichž firmy založené v letech 1844 a 1862 tvořily počátek tovární textilní výroby na Ústecku. Perla byla ještě před pár desítkami let jedním z nejvýznamnějších zaměstnavatelů v okrese. V létě roku 1989, kdy se stala státním podnikem, měla celkem 5239 zaměstnanců, patnáct provozních závodů, podnikové ředitelství a výpočetní středisko. Pamětníci si určitě vzpomenou na reklamní slogan, v němž se tvrdilo, že „pyžama z Perly nosí i anglická královská rodina“.

A jak vidí příčinu pádu lidé? „Že to textil nebude mít lehké, jsem začal vnímat hned po vstupu Číny na evropský trh. Kvalitní a dražší výrobu přetloukali levným a méně kvalitním zbožím. Naše textilky začaly padat, Perla podle mne vydržela nakonec ještě poměrně dlouho,“ říká dlouholetý zaměstnanec Perly Michal Aliger z Ústí nad Orlicí.

„Rozhodně jsme uměli udělat špičkové zboží, vyváželi jsme do Anglie, Kanady a spousty dalších zemí, nejen do Ruska, jak se někdy tvrdilo. Ovšem pokud se jednou výroba zruší, už se jen těžko obnoví. Nebudou lidé. Noví se v oborech neučí a staří pomalu vymírají. Je smutné, že z velkého zaměstnavatele, který měl závody v celém regionu a dával práci ohromnému množství lidí, nezbylo nic,“ dodává Michal Aliger, který prošel několika firemními provozy. Sám z Perly odešel loni na podzim a poměrně dlouho čekal na doplacení mezd.

Novou práci Aliger sice sehnal, podobné štěstí ovšem nemá zdaleka každý bývalý „Perlák“. „Lidé potřebují peníze, musí platí nájem, musí z něčeho žít, mohou mít půjčky. Pokud nemají práci ani úspory, je jejich situace zlá. Hrozí jim penále, budou chodit exekutoři. Ani pracovní úřad jim zřejmě nijak zvlášť nepomůže. To není nic jednoduchého,“ říká. Takový je pohled bývalého zaměstnance. I když jsou zřejmě příčiny konce Perly složitější, o mnohém vypovídá.

„Podle mého názoru měl poslední management Perly hodně malý manévrovací prostor. V podstatě dělal to, co mu dovolilo představenstvo. Domnívám se, že k odpovědnosti je třeba vést odpovědné orgány, tedy představenstvo a dozorčí radu. Možnosti, které management měl, byly velmi často nulové. Odpovědnost jde od statutárního orgánu a ten už svojí skladbou, zázemím jednotlivých zástupců i jejich podnikatelskými aktivitami nepůsobil dojmem, že chce Perle pomoci,“ soudí Václav Felgr, který byl před lety právníkem Perly a působil i ve funkci odborného ředitele firmy.

(jp, ký)

28.8.2009 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 17 000 Kč

Prodavači v prodejnách PRODAVAČ/KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: MÍSTO VÝKONU: Kollárova č.p. 934, 565 01 Choceň 1, PRACOVNÍ NÁPLŇ: prodej uzenin a masných výrobků, POŽADUJEME: , - základní znalost masa a masných výrobků, - praxe vítána, - zdravotní průkaz pro potravinářský průmysl, NABÍZÍME: , - možnost stravování, - čtvrtletní, roční bonusy, - prodloužení pracovní smlouvy na dobu neurčitou, KONTAKT: telefonicky nebo e-mailem. Pracoviště: Řeznictví sloupnice s.r.o. - prodejna choceň, Kollárova, č.p. 934, 565 01 Choceň 1. Informace: Vladimír Fikejz, +420 702 292 421.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 16 000 Kč

Prodavači ostatního zboží v prodejnách PRODAVAČ/KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Firma NÁSTROJE CZ, s.r.o. se sídlem v Kyjově, Riegrova 399 vypisuje konkurz na pozici:, Prodavač maloobchodní prodejny v Lanškrouně pro prodej nářadí a nástrojů se zaměřením na obrábění, MÍSTO VÝKONU: Nádražní č.p. 1, Žichlínské Předměstí, 563 01 Lanškroun, NÁSTUP DLE DOHODY, MZDA: od 16.000 Kč do 30.000 Kč dle výsledků prodeje, PRACOVNÍ NÁPLŇ: zajištění prodeje a chodu maloobchodní prodejny v Lanškrouně, POŽADUJEME: , - vyučení v technickém oboru výhodou, - řidičský průkaz skupiny B, - základní znalost práce s PC, - bezúhonnost, časová flexibilita nutností, - vhodné i pro absolventy, po nástupu bude zajištěno zaškolení, NABÍZÍME: , - jednosměnný provoz s flexibilní pracovní dobou 8 h/den, a to na plný pracovní úvazek, - pracovní poměr na dobu neurčitou, KONTAKT: životopis zasílejte POUZE do e-mailu v CZ jazyce, budete vyzváni po předchozí e-mailové, či telefonické domluvě na osobní pohovor, Informace o firmě na internetových stránkách: www.nastrojecz.cz nebo na FB: https://www.facebook.com/nastroje.cz?fref=ts. Pracoviště: Nástroje cz, s.r.o., provozovna lanškroun, Nádražní, č.p. 1, 563 01 Lanškroun. Informace: Pavel Beneš, +420 727 955 130.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 18 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK/NICE. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup dle dohody, Místo výkonu práce: Čs. armády č.p. 1181, 562 01 Ústí nad Orlicí 1, Požadujeme:, - znalost MS Office, - znalost podvojného účetnictví výhodou, Kontakt: telefonicky nebo e-mailem. Pracoviště: Rh domstav s.r.o. - pracoviště ústí nad orlicí, Čs. armády, č.p. 1181, 562 01 Ústí nad Orlicí 1. Informace: Ondřej Marek, +420 773 111 922.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Ostatní pracovníci ostrahy a 16 000 Kč

Ostatní pracovníci ostrahy a bezpečnostních agentur DETEKTIV/KA V OBCHODĚ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: MÍSTO VÝKONU PRÁCE: Dr. E. Beneše č.p. 643, Parník, 560 02 Česká Třebová 2, POŽADUJEME: , - dobrá fyzická kondice, - trestní bezúhonnost, KONTAKT: p. Maixner, telefonicky (9.00 - 18.00 hod), nebo zaslání životopisu. Poté budou uchazeči pozváni k výběrovému řízení. , Na výše uvedené adrese se nachází pouze pracoviště, kde nikdo k nabízenému místu nepodá žádné informace.. Pracoviště: Pcp euro-power euro police, s.r.o. - pracoviště česká třebová, Dr. E. Beneše, č.p. 643, 560 02 Česká Třebová 2. Informace: Pavel Maixner, +420 602 168 147.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Z tragické dopravní nehody u Rudoltic.
AKTUALIZOVÁNO
4

Při nehodě u Rudoltic zemřela řidička

Vonwillerova továrna v Žamberku.

Ve Vonwillerce vystoupí Italové

Na Czech Open klid před bouří. A pak to pojede na plné pecky

Východní Čechy, Pardubice - Trochu ubrat plyn, ale také klid před bouří… Asi takto by se dal charakterizovat současný stav na 29. ročníku pardubického festivalu Czech Open.

Dům psího utrpení a dvoujazyčná likvidace gigantického burgeru: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 17. července 2018.

Kdo vypustil šelmy? Policie má dvě verze

Hradecko - Nedbalost či naschvál? Policie šetří, kdo pustil ven lva a tygry.

Čím se v létě osvěžit? Zmrzlinou!

Pardubický kraj - Vydejte se s Deníkem na nejlepší zmrzlinu v Pardubickém kraji.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT