Zatímco brány kdysi věhlasného textilního závodu se posledního září zřejmě definitivně uzavřely a posledních třicet zaměstnanců se ocitlo bez práce, v konkurzním řízení není o zajímavé momenty nouze. Směr, kterým by se mohlo ubírat vyrovnávání pohledávek přesahujících částku 276 milionů korun, naznačila první věřitelská schůze. Ta proběhla 9. října v Pardubicích.

Do popředí podnikatel Velíšek

Část věřitelů se hned na prvním setkání, jež automaticky následuje po přezkumu situace a kde se mimo jiné volil čtyřčlenný věřitelský výbor, pokusila o razantní změnu. Tou mělo být odvolání insolvenční správkyně Perly, svitavské advokátky Evy Mlčochové. Nahradit ji měla Ivana Velíšková, jež provozuje advokátní kancelář v Turnově. Přestože hlasování výměnu posvětilo a nová správkyně už minulé pondělí jednala na ústecké radnici se starostou města Richardem Peškem, došlo záhy k dalšímu obratu. „Dodatečně se zjistilo, že věřitelé, kteří hlasovali pro mé odvolání, neměli nadpoloviční část z celkových pohledávek, která je k tomuto kroku nutná a zákon jej v tom případě umožňuje. Zůstávám tedy nadále insolvenční správkyní,“ uvedla ve čtvrtek Eva Mlčochová s tím, že skupina podporující Ivanu Velíškovou disponovala v době hlasování necelými pětačtyřiceti procenty pohledávek.

Jak se Deníku podařilo zjistit, do dění kolem insolvenčního řízení v Perle vstoupila v posledních týdnech výrazně skupina kolem plzeňského podnikatele Josefa Velíška (s navrhovanou insolvenční správkyní pouhá shoda jmen, pozn. autora), jehož majetek se před dvěma lety odhadoval na půldruhé miliardy korun a patřil mezi sto nejbohatších Čechů. Jméno Josefa Velíška je spojeno přibližně s desítkou firem, mimo jiné i varns〜dorfským textilním podnikem Velveta, jenž získal nad Perlou už v roce 2003 kontrolu. Jak potvrdil starosta Ústí nad Orlicí Richard Pešek, generální ředitel Velvety Václav Kalbáč se taktéž účastnil jednání, na němž byla minulé pondělí přítomna advokátka Velíšková. Zjišťoval zájem města o centrální areál Perly, o nějž, jak potvrdila Deníku insolvenční správkyně Mlčochová, už projevil zájem další subjekt.

Hrozí Tepvosu „vyšachování“?


„Město je solventní hráč, pokud dnes podepíšeme smlouvu, můžeme zítra zaplatit. Naopak developeři jsou na tom špatně, protože jim banky nechtějí půjčovat,“ zopakoval už po několikáté odhodlání odkoupit největší areál Perly přímo v centru Ústí starosta Richard Pešek. Obavy z nepřehledné situace ovšem neskrýval: „Tohle je velmi nebezpečné, jakmile do něčeho vstoupí pan Velíšek. Stačí se informovat na radnicích v Moravské Třebové nebo Zábřehu. Také proto jsem rád, že paní doktorka Mlčochová zůstává ve své funkci.“

Znepokojen je rovněž opoziční zastupitel Martin Mejdr, jenž se o průběh insolvenčního řízení od jeho počátku zajímá. „Podle mých informací navrhoval odvolání paní Mlčochové člověk figurující v představenstvu jedné z Velíškových firem. Na Perlu bylo navaleno co nejvíce pohledávek a až se bude dělit majetek, tak samozřejmě podle výše závazků. Perla může skončit zpět v impériu pana Velíška, ale očištěna od závazků. Obávám se, že na to může doplatit městská společnost Tepvos, protože její podíl na celkové výši pohledávek je v současnosti podstatně nižší,“ upozorňuje na možné riziko.

JAN POKORNÝ