Komunální volby před čtyřmi roky přesvědčivě vyhráli Oušťáci. V sedmadvacetičlenném zastupitelstvu získali devět mandátů.

Na pomyslné druhé příčce s pěti mandáty skončilo sdružení Ústí 2014 vedené někdejším dlouholetým starostou Jiřím Čepelkou. Na paty jim šlapala sociální demokracie, která se do zastupitelstva probojovala celkem se čtyřmi mandáty.

Výsledkem povolebních vyjednávání byla čtyřčlenná radniční koalice ve složení Oušťáci, ČSSD, KDU-ČSL a ODS s přesvědčivou většinou sedmnácti hlasů v zastupitelstvu.

Zdevastované koupaliště v České Třebové.
Školy jako nové, bio koupaliště je v nedohlednu

Koho máme na radnici?
Starosta:
Petr Hájek (Oušťáci)

Místostarostové:
Jiří Preclík (ČSSD), Michal Kokula (KDU-ČSL), Matouš Pořický (ODS)

Radní:
Zdeněk Ešpandr (ČSSD),Petr Strákoš (Oušťáci), Pavel Svatoš (Oušťáci), Anna Škopová (Oušťáci), Jan Zábrodský (Oušťáci)

Zastupitelé:
Luboš Bäuchel (Nezávislí s TOP09), Zdeněk Bílý (ČSSD), Jiří Čepelka (Ústí 2014), Hana Drobná (Oušťáci), Jaroslav Fišer (KSČM), Jiří Holubář (Oušťáci), Radim Jirout (ODS), Alena Neubauerová (Ústí 2014, nahradila Evu Sichrovou), Roman Langer (Ústí 2014), Jan Pokorný (KDU-ČSL), Jaroslav Řeháček (ČSSD), Jana Severová (KSČM), Tomáš Teplý (TOP09), Jiří Tomášek (Ústí 2014), Radka Vašková (TOP09), Zdeněk Velebný (Oušťáci), Petr Wagenknecht (Oušťáci)

Výsledky voleb 2014:
Oušťáci (9 mandátů, 28,68 %)
Ústí 2014 (5, 18,29 %)
ČSSD (4, 14,65 %)
Nezávislí s podporou TOP09 (3, 11,79 %)
KSČM (2, 9,27 %)
KDU-ČSL (2, 8,41 %)
ODS (2, 8,12 %)

Druzí na pásce spolu s Nezávislými s podporou TOP09 a komunisty zůstali v opozici. Starostou se stal opět Petr Hájek (Oušťáci), posty místostarostů obsadili Jiří Preclík (ČSSD), Michal Kokula (KDU-ČSL) a Matouš Pořický (ODS). „Za sebe mohu říci, že tomuto personálnímu obsazení vedení města hodně věřím a na spolupráci se těším,“ prohlásil tehdy Petr Hájek.

Staronová koalice

Povolební idyla ale dlouho nevydržela. Ani ne po půl roce vládnutí, když tři ze čtyř sociálně demokratických zastupitelů opustili řady strany, ČSSD v radniční koalici skončila. Zastupitelé Jiří Preclík, Zdeněk Ešpandr a Zdeněk Bílý si založili nové sdružení, čtvrtý ze sociálně demokratických zastupitelů - Jaroslav Řeháček - se přesunul do opozice. Koalice ve skutečnosti ztratila jediný hlas. Nové sdružení, které v letošních volbách kandiduje pod názvem Ústí žije, utvořilo s ostatními stranami staronovou koalici.

Perla jako priorita

Jednou z priorit, se kterými vykročila radniční koalice do právě končícího čtyřletého období, byla revitalizace areálu bývalé textilní továrny Perla. Návrh na budoucí využití brownfieldu v centru města představila radnice už necelý rok po volbách. Na ploše někdejší textilky měl vyrůst nový dům dětí a mládeže, část prostor měla získat ústecká Střední škola uměleckoprůmyslová. Ambiciózní vize počítala i se vznikem IQ centra Textilmánie, které by navázalo na mnohaletou tradici textilní výroby ve městě.

Na nic z toho ale prozatím nedošlo. „S revitalizací bývalé Perly jsem spjat již osm let a po letech hledání nové náplně a významu území, projektové přípravy a obhajování nastavené cesty, bych byl rád i u zahájení faktické proměny území,“ řekl Deníku Petr Hájek, který by rád pozici starosty v nadcházejících volbách obhájil.

Úspěch
Nový park, který vznikl na tichém klidném místě za kostelem, si obyvatelé města oblíbili.

Neúspěch
Nové dopravní řešení dosud slepé Polské ulice, které ji má otevřít pro obousměrnou dopravu, se setkalo s odporem. Lidem se nelíbí, že byl pod okny základní školy denně projížděly desítky aut.

Resty a úspěchy

Mezi nedotažené projekty ústecké radnice patří dopravní řešení v Polské ulici. Radnice zvažuje, že ulici, která je od osmdesátých let neprůjezdná, otevře obousměrnému provozu. Část obyvatel s tím ale nesouhlasí a proti záměru města hlasitě protestuje.

Naopak k úspěšným projektům patří rekonstrukce bazénu v akvaparku, vybudování nového parku za kostelem, rekonstrukce ulice T. G. Masaryka a třídy ČSA, komunitního centra v Knapovci nebo přístavba mateřské školy Pod lesem.

Zídky vodu do města nepustí.
Opatření proti vodě budí vášně

Komentář: Ústecká Perla na proměnu pořád čeká…
Shrnout, co se za uplynulé čtyři roky podařilo, co méně a co zůstalo stranou zájmu politiků, není snadné. Co člověk, to názor. Každý považuje za důležité něco jiného. Čeho si ale povšimne každý, kdo v Ústí žije, je areál bývalé Perly, který leží jen pár kroků od historického centra. Vize jsou známé, v něčem se i přiblížily realizaci, ale na skutečnou proměnu tento nepřehlédnutelný kout města stále čeká.
(Jiří Šmeral)