Ostře sledovaná transakce, jejímž předmětem se stane rozsáhlý areál bavlnářských závodů Perla nacházející se uprostřed bývalého okresního města, je otázkou pouhých několika týdnů. Dražbu tohoto majetku podniku vkonkursu realizuje společnost Naxos, největší dražebník vzemi. Pro všechny zájemce, mezi nimiž figuruje domácí „eso“ v podobě samotného města, je zasádní první podání. To činí podle nedávno vydaného prohlášení rovných 40 milionů korun. A právě o nemovitosti, jejichž ceny se pohybují řádově vdesítkách milionů korun, mají vsoučasné době, stejně jako na konci loňského roku investoři vČeské republice největší zájem.

Očekávají zájem developerů

Jednou zmožných variant je demolice továrních budov textilky a nová výstavba. Areál výrobního podniku Perly se vcentru města rozkládá na ploše téměř 32 tisíc metrů čtverečních, zastavěná plocha představuje více než 27tisíc metrů čtverečních.
„Zájem o pozemky by mohli mít developeři, kteří by nechali hlavní budovu Perly, sklady, garáže a další objekty zbourat a začali tu stavět především obytné domy. A jsou tu i další zájemci,“ říká projektový manažer Naxosu Jan Sachr. Ústí nad Orlicí se tak může stát jedním zdalších měst, jehož centrum v následujících letech výrazně změní svoji tvář.

Přestože se v prvním kole dražby letos v lednu ukázala částka 60 milionů přemrštěnou a s investory se „dveře netrhly“, dražební společnost Naxos očekává díky nové, dvoutřetinové nabídce obrat. „Dalšími zájemci by mohly být menší finanční skupiny nebo privátní investoři, kteří by areálu dali nový směr, tedy jednotný ráz. Následně by začali s rozprodejem menších parcel ať již samotným koncovým vlastníkům, či lokálním developerům a stavebním společnostem,“ uvádí manažer dražební společnosti Jan Sachr jeden z možných scénářů po červnové dražbě. Připouští ale, že vzhledem k poloze areálu vsamém centru města nelze především kvůli emisním a hlukovým limitům předpokládat, že by tu pokračovala výroba.

Účast města není jistá, bude se jednat


Informace o čtyřicetimilionové sumě už dorazila také na ústeckou radnici. „Ano, víme o tom. Částka bude diskutována jak v radě města, tak u kulatého stolu. Zda se město zúčastní veřejné dražby, musí být jasno minimálně týden, čtrnáct dní před vyhlášením, a to rozhodnutím zastupitelstva,“ potvrzuje vedoucí majetkoprávního odboru Přemysl Šťovíček skutečnost, že jasno o dalším postupu města bude poslední květnový den. „Město je připraveno do areálu Perly jít, celou dobu jej získat chce,“ deklaruje dále dlouhodobý zájem.

Je 40 milionů korun pro ústecké radní a především městskou kasu akceptovatelných? Vykládání karet na stůl se zatím nekoná a Přemysl Šťovíček odpovídá pohotově: „Rozhodně se k tomu nebudu vyjadřovat.“

Trh podle Sachra znovu ožívá

Nemovitosti vhodnotě do 50 milionů korun, tedy vcenové kategorii, do níž spadá i areál Perly, se nyní vtuzemsku podobně jako na konci loňska prodávají nejlépe. Zájem o ně mají především čeští investoři. „Jsou to většinou úspěšní podnikatelé, jejichž společnosti generují zisk na úrovni pěti až deseti milionů ročně. Tři roky nenakupovali, protože ceny byly přemrštěné, a nyní se ktomu odhodlávají. Trh tedy nestagnuje, ale transakce trvají déle a potenciální investoři si znabídky více vybírají,“ konstatuje Jan Sachr.

Naopak velké transakce nad 100 milionů korun jsou podle statistik, které má dražební společnost Naxos kdispozici, spíše výjimkou.

(tz, jp)