Majitelé psů si stěžovali na přísnost současné vyhlášky, pes musí mít vždy na veřejnosti vodítko a náhubek. To vyhovuje lidem, kterým volně pobíhající psi vadí. Například u lanškrounských rybníků, které slouží jako koupaliště. „Pohyb psů je v tomto parku nebezpečný, zvláště proto, že se zde pohybují děti a staří lidé," stěžoval si radnici jeden z Lanškrouňáků poté, co ho pes napadl. A nelíbí se mu ani počínání pejskařů v parku Střelnice, který „slouží pro venčení a vodítko už skoro nikdo nepoužívá".
Městská policie čas od času řeší stížnosti na nezodpovědné pejskaře, kteří mají psa bez vodítka, náhubku, neuklízí po něm exkrementy. „Hodně výjezdů je kvůli volně pobíhajícím psům," uvedl velitel strážníků Stanislav Popelář. Několikrát řešil i napadení člověka psem, proto není zastáncem přílišného zmírnění vyhlášky o pohybu psů ve městě. „Občany tím chráníme," podotkl.
Vyhláška ale zřejmě dozná změn, podle mínění radních je ta současná diskriminační a město by nemělo suplovat odpovědnost majitele psa. Zastupitelstvu má být předloženo nové znění. Podle starosty Radima Vetchého sice dál nebude povolen volný pohyb psů na území města, pejskaři by však už všude nemuseli svým domácím mazlíčkům nasazovat náhubky. Tato povinnost by zůstala, kdyby byl pes bez dozoru, například při čekání u obchodu. „Vytipujeme a uvedeme do vyhlášky několik míst, kde bude povolen volný pohyb psů bez vodítka, to znamená, že to bude prostor pro pejskaře, po kterém volali. Je to takový nekonečný spor mezi pejskaři a nemilovníky psů," komentoval Radim Vetchý diskuzi o tom, co by v případě venčení psů mělo být v Lanškrouně povolené a co zakázané.
Najít místa, která by pro pejskaře byla vhodná, nebylo jednoduché. „Měl by to být prostor větší, ideálně oplocený a označený, že je určen pro volný pohyb psů," dodal starosta.