Josef Kopecký

Letos se koná 18. ročník hudebního festivalu Antonína Bennewitze, ctíte tradici, nebo přicházíte s něčím novým, a lze to vůbec u festivalu tohoto typu?
Hudební festival letoškem vstupuje mezi plnoleté, že si vydobyl místo mezi obdobnými akcemi, je, myslím, nezpochybnitelné. Jeho tradici zcela ctíme, oproti loňskému roku jsme ubrali jeden pořad, letošní ročník se skládá opět ze čtyř koncertů. Dramaturgicky nevybočuje, letos se nám nepodařilo zajistit pro naše pódium operu, sice jsme vyjednávali s Národním divadlem, respektive Státní operou, ale nakonec nás zradila především velikost našeho jeviště, respektive absence točny a hydrauliky. Takže letos bohužel bez opery, zato ale s koncertem ve svatém Jakubovi, kde Komorní orchestr Jaroslava Kociana provede Mozartovo Requiem. O tomto koncertu mluvím proto, že jsem moc rád, že proběhne právě v kostele, protože chrámový prostor dodá tomuto dílu atmosféru, kterou bychom my v Kulturním centru nebyli schopni vytvořit s pomocí žádné techniky.

Patronem festivalu je Jaroslav Svěcený, je možné z toho soudit, že jméno Antonína Bennewitze má mezi umělci stále „zvuk"?
Pan Jaroslav Svěcený je jistě velkým obohacením našeho festivalu, který sice zaštiťuje pan ministr, pan hejtman, pan starosta, ale doposud neměl svého patrona. Jsem moc rád, že pan Svěcený naši nabídku patronství přijal a vlastně téměř okamžitě se zapojil i do programu. Koncert, se kterým k nám do KC přijede a kterým celý festival zahájí, je navíc obohacen tím, že pan Svěcený má momentálně k dispozici mistrovské italské nástroje 18. – 20. století, které k nám do České Třebové přiveze a na které zahraje. Tímto patronstvím bychom rádi položili novou tradici, pan Svěcený zůstane patronem festivalu i nadále, zapojí se dokonce do jeho dramaturgických příprav. Je to takový náš dárek festivalu k osmnáctinám.

Kulturní centrum, kostel, Přívrat, to je ustálený trojlístek míst, kde se koncertuje. Jakou mají pro vás jednotlivá místa atmosféru?
Začněme od Přívratu, který je neopakovatelný, přátelský a nesmírně lidský. Koncerty v rodišti Antonína Bennewitze již klasicky provádí smíšený pěvecký sbor Bendl se svým hostem a jsou vždy nesmírně divácky, posluchačsky úspěšné. I díky prostoru a především atmosféře, která zde panuje.
Koncerty v Kulturním centru jsou také krásné, ale ono dělení na jeviště – hlediště zde odstranit neumíme. Ačkoli například vloni při Don Giovanni se to do jisté míry přece jen podařilo, hudba byla všude kolem nás v hledišti, snad i díky tomu, jak bylo orchestřiště i jeviště zaplněno lidmi. Je to zkrátka klasický koncertní prostor, kde se velmi příjemně poslouchá.
O kostelu jsem se zmínil už výše, pro církevní hudbu prostě nelze najít lepší prostor. Navíc má náš kostel krásnou akustiku, koncem dubna už nebude ani zima, takže by tento zážitek, závěrečný koncert v podání KOJKu a jeho sólistů, mohl být nádherným zakončením letošního ročníku.

Pozvěte prosím na jednotlivé koncerty…
Zahajovací koncert provede Jaroslav Svěcený s Virtuosi Pragenses, program sestavili speciálně pro náš festival a je na co se těšit! Druhý koncert bude v režii Komorní filharmonie Pardubice, která v České Třebové představí svého sólistu a dirigenta, Francouze Patricka Galloise.
Třetím koncertem je externí koncert v Přívratu, na kterém Bendl doprovodí Smíšený pěvecký sbor Janáček z Luhačovic.
A závěrečný koncert bude v podání KOJKu ve zmiňovaném kostele.