Jen v loňském roce zařadili kriminalisté v okrese do celostátního pátrání celkem 283 osob. Podle údajů, které včera Deníku poskytla tisková mluvčí Eva Sichrová, dosud padesát devět pátrání přetrvává. K tomuto počtu je ovšem nutno přičíst ještě další pátrání, která přetrvávají z minulých let. Pak se dostaneme na číslo 108.
Utíkají chovanci
V loňském roce bylo v rámci České republiky zadrženo 131 osob, po kterých vyhlašovala pátrání ústeckoorlická kriminálka. „Na těchto počtech se výraznou měrou podílejí chovanci výchovných ústavů v Králíkách a Brandýse nad Orlicí,“ uvedla včera Eva Sichrová. Jak dodala, tito mladí delikventi utíkají poměrně často, na svých „výletech“ pak páchají hlavně drobnou trestnou činnost, v zimě především s cílem obstarat si jídlo, oblečení a možnost přespání.
Některé osoby se v pátrání objevují opakovaně, protože jim soud nemůže doručit obsílku. Častými případy jsou v tomto směru hlavně nástupy trestu, mnozí z hříšníků se tak při vyhýbání se nástupu trestu ocitají v pátrání i několikrát do roka.
Jedním z nejzávažnějších a dosud nevyřešených pátrání nedávné doby je kauza Natálie Chaloupkové z České Třebové, která se ztratila před více než rokem při cestě od zubaře z Litomyšle domů. „Tímto případem se už ovšem nezabýváme my, je to věc krajské správy,“ uvedla Eva Sichrová.
Schengen pomáhá
Řadu hledaných osob naleznou kriminalisté při kontrolách v restauracích, nebo při namátkových silničnich akcích. Na stopu je často přivedou i všímaví lidé, za což jim samozřejmě patří uznání. Práci má policistům usnadnit i Schengenská dohoda, díky níž se údaje o hledaných osobách objeví i v evidenci zemí v Schengenském prostoru.
Pokud ovšem pohřešovanou osobu nenajdou kriminalisté do dvaceti let, pátrání je promlčené, spis je ukončen a uložen do archivu.