Zdejší vodní záchranná služba už má dost odpadků rozesetých na dně přehrady i v jejím okolí, kvůli kterým se během letní rekreace zraní řada lidí. O víkendu Pastviny za pomoci dobrovolníků vyčistí. Do projektu záchranářů se zapojí zájmové i profesionální organizace a mládež, přijít pomoci však může každý, kdo si tento krásný kout oblíbil.

Projekt nazvaný „Čisté Pastviny“ si neklade za cíl pouze zlikvidovat nepořádek z celého území údolní přehrady včetně jejího dna. Bude se snažit také působit na všechny zúčastněné výchovně, podporovat ekologické myšlení.
„Nejde jen o faktické vyčištění přehrady a okolí, celý záměr má i druhou dimenzi, a to neméně důležitou,“ potvrzuje předseda místní skupiny Vodní záchranné služby ČČK v Pastvinách Oldřich Houdek. „Tou je výchovný prvek. Naším záměrem je vychovávat nejen děti, ale i dospělé. Měli by si uvědomit – až zase budou někdy na přehradě - že i jeden odhozený kelímek do přírody nepatří. Když ho znásobíte počtem návštěvníků Pastvin za rok, vycházejí z toho náklaďáky odpadků.“

Generální úklid vypukne v sobotu v devět hodin, kdy se sejdou účastníci na základně vodní záchranné služby U Kapličky. Rozdělí si lokality a pracovat začnou ve dvou týmech, pracovně nazvaných „suchý“ a „mokrý“. „Suchý“ tým bude mít za úkol shromažďovat odpad nalezený na břehu a vyzvednutý ze dna „mokrým“ týmem, tedy potápěči. Ti se soustředí na hlavní rekreační zóny.


Pastviny/ To, co při plánovaném víkendovém úklidu pastvinské údolní nádrže vodní záchranáři i další aktivisté najdou, bude možná překvapující.
„Nemyslím si však, že to bude něco mimořádného,“ dodává Oldřich Houdek, „není to tak dávno, kdy byly Pastviny vypuštěné. Chceme však prohlédnout dno pod mostem, kam rekreanti skáčí do vody, protože po opravě mostu jsme v tomto místě náhodou našli zabodnuté lešeňové trubky, které trčely proti vodní hladině.“ I kdyby se však něco nebezpečného či vzácného našlo, nebude problém tuto situaci řešit, na místě bude policie i hrázný. „Jsme domluvení s obcí, že na odpadky využijeme jejich kontejnery. Obec se na této akci podílí i materiálně, poskytne nám materiál na opravu dvou veřejných studánek. Akci zaštítil ČEZ,“ dodal Houdek.

Úklid Pastvin se bude opakovat a v budoucnu se má stát tradicí. Na akci je zatím přihlášeno přes šedesát lidí. Kromě samotných členů vodní záchranné služby přiloží ruce k dílu také hasiči, policisté, zástupci Povodí Labe, ale i žáci a učitelé z místní školy, jablonští skauti nebo klienti ústavu na Žampachu. Organizátoři připravili pro účastníky i doprovodný program, po pastvinské přehradě je v sobotu odpoledne svezou motorovými čluny. Na večer se plánuje hodnocení akce a posezení u ohně. V neděli od deseti hodin budou pořádány vyhlídkové jízdy na člunech pro veřejnost.

DANA POKORNÁ