Užívali si nejen diváci, ale i osmadvacet posádek, které se do závodu přihlásily. Výbornou náladu, jež v lodích i na břehu vládla, nedokázal pokazit ani prudký, zhruba dvacetiminutový odpolední liják ani následné občasné přeháňky.
Podle již zavedeného scénáře se závodilo ve dvou lodích na trati dlouhé dvě stě padesát metrů, posádky ji v rozplavbách absolvovaly vždy dvakrát. O pořadí rozhodoval celkový čas, nejlepší týmy postupovaly do finálových jízd.
Největším favoritem byl tým vodáků juniorů Žamberka, který vyhrál všechny tři předcházející ročníky závodů dračích lodí na Pastvinách. Měl však velkou konkurenci i v některých dalších posádkách, jež rozhodně nehodlaly dát svou kůži zadarmo – ať už to byl letohradský klub biatlonistů, tým Piatlon, posádky pořádajícího Ski klubu Pastviny i Jacht klubu Pastviny nebo ostřílený tým žamberských vodáků seniorů.
Průměrný věk posádky žamberských „starších“ byl letos 64,8 roku. V lodi nemohl chybět ani Jiří Hovádek, který byl ve svých jednaosmdesáti letech opět nejstarším účastníkem závodů. Z lodě vystupoval stejně jako loni za velkého potlesku diváků.
Pro některé z posádek je start v závodech dračích lodí na Pastvinách prestižní záležitostí a jejich souboje byly v sobotu opravdu strhující. Jsou ovšem i týmy, které nejdou až tak za výsledkem, chtějí si jízdu na lodi dlouhé dvanáct a půl metru především vyzkoušet a užít. Některé posádky si také daly velkou práci s tím, aby byly náležitě „vystylované“.

Velká zabíračka, ale skvělý zážitek

„Bylo to skvělý, ale opravdu už nemůžu, je to brutální, po první polovičce jsem toho měl opravdu plný brejle. Pro netrénovaného člověka je to obrovská zabíračka,“ prohlásil v cíli rozjížďky Jiří Skalický z Ústí, který byl jedním z dvaceti pádlařů smíšené posádky Hamánků. „Bohužel jsme se ale k tréninku nesešli všichni, takže někteří si pádlování nevyzkoušeli, v první jízdě se to učili a bylo to znát. Ve druhé jízdě už jsme byli v pádlování lepší, ovšem zase docházely síly. Ale určitě stálo za to si dračí loď zkusit,“ dodal.
Obdivuhodný byl ovšem také výkon čtyř kormidelníků, kteří se v lodích střídali a strávili na hladině celé hodiny. Jedním z nich byl „Hermi“ z Pardubic, jenž jezdí český pohár, nejvyšší soutěž dračích lodí u nás. „Není vždy úplně jednoduché jezdit s posádkami, které neznáte, ale je to tu výborné. Pro mě osobně je ale hlavní to, že se tady lidé baví, o tom to je,“ prohlásil.

Žamberští junioři počtvrté vítězi

Důvod ke spokojenosti měl i přes rozmary počasí šéf pořádajícího Ski klubu Pastviny a ředitel závodu Josef Strnad. „Je to sice dnes o vodě ze spodu i z vrchu, ale jsme spokojení. Zájem posádek je, jsme vlastně ´na stropě´, víc než osmadvacet týmů bychom už časově nezvládli. Jsou tu ale opět i zástupy diváků, kteří se dobře baví. A to nás motivuje i pro příští rok,“ řekl Deníku.
A kdo se letos zapsal do listiny vítězů? V kategorii mužských a smíšených posádek to byli znovu a už počtvrté žamberští vodáci junioři, ze čtyř ženských posádek pak byla nejúspěšnější Dámská jízda ze Žamberka. Za svůj výsledek se nemuseli stydět ani žamberští senioři, kteří skončili ve své kategorii čtvrtí.