Absence koncepce, nenaplněná kapacita a vysoké náklady, takový účet ředitelce Drahoslavě Horsákové spolu s odvoláním vystavily instituce. A ona jim v podstatě podobný, když opakovaně dokládala, že právě na tyto problémy nejen poukazovala, ale i nabízela jejich řešení. „Musely by se investovat velké finance do zařízení, kde se léta neinvestovalo. Zrušit Králíky a problematickou ředitelku byla levnější varianta," říká dnes.

Konec ústavu

Po kapitole „Odvolání" na konci loňského roku ministerstvo školství napsalo další kapitolu s názvem „Zrušení". Výchovný ústav, dětský domov se školou a školní jídelnou v Králíkách ke konci roku 2014 zanikl. Nástupnickou organizací se stal Výchovný ústav Brandýs nad Orlicí.
Asi čtyři desítky provozních a pedagogických zaměstnanců si musely hledat novou práci. Podle ministerstva všichni pedagogové dostali nabídku. To sice ano, ale…
„Všichni pedagogičtí pracovníci dostali nabídku náhradní činnosti v nástupnické organizaci, přičemž nikdo z nich nabídku nevyužil," informovalo ministerstvo prostřednictvím odboru vnějších vztahů a komunikace.
Anonymně se vůči tomu ohradili někteří bývalí zaměstnanci. Buď nabídku úplně popírají, nebo poukazují na to, že byla neakceptovatelná.
Bývalá ředitelka Drahoslava Horsáková k tomu otevřeně dodává: „Ministerstvo školství práci určitě nenabídlo, ale stalo se, že v odloučeném pracovišti ve Vysokém Mýtě zjistili, že jim chybí obsadit post nočního vychovatele. Tak postupně oslovili bývalé zaměstnance, jestli by nechtěli nastoupit do práce. Ale že se jednalo o práci o mnoho kilometrů dále a jen na částečný úvazek, je pravda."

Pod lidmi, kterým se nedá věřit, opravdu pracovat nechci

Výchovný ústav v Králíkách.

Ústí nad Orlicí – Drahoslava Horsáková vedla Výchovný ústav v Králíkách od roku 2012. Z kapitánského můstku potápějící se lodi byla odvolána loni v srpnu. Dodnes ale poukazuje na nesystémovost české institucionální výchovy a plýtvání penězi. Ze školství prozatím utekla a užívá si rodiny a volna.

Jaký je váš vztah k „problémovým" dětem? Věříte, že ve správně nastaveném systému můžou udělat pokrok?
Je mi jich líto. Myslím si, že ve správně nastaveném systému pokrok udělat můžou, ale v současné době?
Ne. Absence reálné koncepce, bezhlavé a chaotické umísťování dětí do zařízení jen proto, aby tato zařízení přežila, je špatné a bude fungovat jako časovaná bomba. Já sama jsem se snažila řešit problémy důsledně a systematicky.

Znásilňoval jsi nebo zneužíval? Patříš za mříže. Šikanuješ a pohovory s psychologem či etopedem nepomáhají?
Věc řešila policie. Chyba, a to velká, je, že se nesnížila věková hranice trestní zodpovědnosti. A to se nám v brzké budoucnosti vymstí. Myslím si a jsem o tom přesvědčena, že by se spousta dětí dala ,,zachránit". Nejen před rodiči, ale taky před nimi samotnými.

Zlomila jste někdy nad některým hůl?
Ano, nad některými jsem hůl zlomila. Ale to jen proto, že mám vlastní zkušenosti. Žila jsem s problémovými dětmi, které skončily ve vězení. Proto vím, že se s některými současně umístěnými dětmi určitě setkají mí bývalí kolegové z věznice. Ale to není jen chyba těchto dětí, je to chyba těch, kteří tento systém podporují a schvalují. Nadřízených, kteří do dnešního dne nebyli schopni vyprodukovat nic smysluplného, od koncepce, přes adekvátní jednotné kontroly po spravedlivé hodnocení.
Nenastavíme-li dětem zrcadlo a neřekneme-li jim jasně a důrazně, že takto ne, nemůžeme se na ně zlobit, že dělají špatné věci. Je to vizitka nás – dospělých.

Loni v srpnu jste byla odvolána z funkce ředitelky Výchovného ústavu v Králíkách. Jak to proběhlo?
Měli jsme plnou hlavu starostí, protože nám nikdo z kompetentních z ministerstva nikdy adekvátně neodpověděl, jak to s námi bude vypadat, a já nevěděla, jak otevřít první stupeň základní školní docházky s pěti dětmi. Předpokládala jsem, že se někdo z kompetentních „chytne za nos" a udělá správné a hlavně adekvátní rozhodnutí. Ovšem s tím, že ředitelka ministerského odboru dalšího vzdělávání a institucionální výchovy Lenka Šmídová udělí výjimku otevření dvou tříd se dvěma a se třemi žáky, jsem opravdu nepočítala.
Ve středu jsem s touto výjimkou seznámila kontrolory v našem zařízení, kteří mi poradili, abych opět magistře Šmídové napsala, aby laskavě zvážila udělení výjimky, a opakovaně jsem sdělila naše náklady, které tehdy činily 117 tisíc korun na jedno dítě měsíčně a které by se tímto opět zvýšily. Odpovědí hned druhý den – byl to čtvrtek – bylo mé odvolání z funkce ředitelky. V pátek jsem čerpala řádnou dovolenou a následně zkolabovala z vyčerpání. Vyčerpaný organismus a tři roky bez řádného odpočinku si vyžádaly svou daň a já skončila na nemocenské.

Kam tedy potom směřovaly vaše kroky?
V současné době si užívám volna, hodně cestuji, snažím se věnovat svým dětem a vnoučatům, syn by měl odjet do mise, a tak se snažíme trávit čas co nejvíce spolu. Čeká mě cesta do Holandska, Anglie, kde chci sbírat další zkušenosti a podklady pro svou práci, v květnu mě čeká cesta do Itálie, červenec Chorvatsko s vnoučaty a pak už jen Rumunsko. Na podzim chceme s manželem odjet někam na lodi a potápět se. Rozvíjíme aktivity v naší o.p.s. a jinak odpočívám.

Váš současný vztah k oblasti školství?
V oblasti školství, pod lidmi, kteří se rádi zviditelňují, ale cestu nápravy nehledají, kteří se snaží udržet svá místa za cenu držení institucionální výchovy a školství v agonii, aby mohli co nejvíce těžit pro sebe, pod lidmi, kterým se nedá věřit a na které není spolehnutí, opravdu pracovat nechci.

Předpokládám, že problematiku institucionální výchovy stále sledujete. Co se za rok od útoku na vychovatele změnilo? Ministr školství loni sliboval, že musejí přijít tvrdé tresty…
Nezměnilo se vůbec nic. Několikrát se vyměnilo vedení institucionálního školství či odboru 22. Nikoho, kdo tomu rozumí a chtěl by udělat radikální změny, na vedoucí místo nikdo nepustí. Jsou standardy, ale není reálná koncepce.
V zařízeních jsou děti zařazovány dohromady – možné oběti násilí s agresory, nemocné děti, děti vyžadující mimořádnou péči… Ze zkušenosti vím, že se nepřizpůsobí „zlé a agresivní" děti těm hodným, ale že tomu je vždy naopak. Co mám zprávy o některých „našich" umístěných dětech, mají s nimi velké problémy, například pokud se vrátí z útěku, musí s nimi být jeden vychovatel navíc, protože ohrožují nejen sebe, ale i ostatní na zdraví a na životě. A není zařízení, kam by se daly převézt…
Co mě těší, je fakt, že ostatní zařízení mají ,,náš" kodex zaměstnance, který jsme dali k dispozici MŠMT a podle kterého jsme se snažili pracovat a také rok před ostatními pracovali. A pan ministr? Nasliboval spoustu věcí…

Ministerstvo jste otevřeně kritizovala. Vedete svůj boj dál – třeba i soudní formou, nebo ne?
Ano, vše mají k dispozici mí advokáti. Určitě o tom budu informovat. V současné době můj kolega Jan Rytíř žaloval výchovný ústav ve věci vyplacení odstupného dle kolektivní smlouvy našim zaměstnancům. Psali jsme doporučené dopisy, vznášeli dotazy a dávali návrhy. Nám bylo sděleno, že se zařízení nebude rušit a mám uklidnit situaci. Uzavřela jsem kolektivní smlouvu, kdy by v případě rušení zařízení či jeho části lidé dostali sedminásobek odstupného. Do dnešního dne jim nikdo nic nevyplatil a úroky nakonec budou muset zaplatit daňoví poplatníci.

Mimo jiné jste po svém odvolání uvedla, že některé děti využívaly své známosti s ředitelem diagnostického ústavu a vyhrožovaly zaměstnancům v Králíkách. Na nějaké nestandardní vztahy přišla řeč i loni při návštěvě ministra. O co tehdy šlo a jak vůbec můžou mít chovanci osobní známosti s ředitelem diagnostického ústavu?
Když si mi začali stěžovat zaměstnanci, že jim děti vyhrožují vyhazovem a že to zařídí u ředitele diagnostického ústavu, hledala jsem, jestli to je pravda, či ne. Když jsem si vyslechla rozhovor kluků na záchodě o tom, jak „zruší" konkrétního učitele, šel mi mráz po zádech.
Nikdo na ministerstvu tomu nevěnoval pozornost. Když se pak provalilo kamarádství třináctiletého kluka s tímto ředitelem a jeho facebooková komunikace a sms zprávy, vše se objasnilo. Ve věci jsem po opakovaných konzultacích i se soudci podala trestní oznámení, které ale bylo odloženo, protože se nepodařilo podezření prokázat, což se bohužel stává. Podle ministerstva šlo pouze o nešťastně volenou formu komunikace.
Stále si ale myslím, že zprávy – „…dnes ke mně nechoď, stará bude doma…", nebo „…když mi řekneš, jak je v Králíkách, koupím ti cigarety…", „…kdes byl, čekal jsem na tebe jak chuj …" – nepatří do komunikace ředitele a dítěte umístěného do zařízení. A mělo se to řešit, když ne v trestní rovině, tak minimálně v rovině manažerské.

Dovedla jste si vy získat přízeň a důvěru těchto dětí? Jak?
Navázat vztah s dítětem v ústavní péči je těžké, děti dospělým moc nedůvěřují, ale když se to podaří, je to pěkné. Ale udržet ho v profesionální rovině je velmi těžké. Přesto si myslím, že jsem měla velmi pěkný vztah s dětmi. Důvěřovaly mi, podařilo se nám vyřešit spoustu věcí a osobních bolístek, ale samozřejmě když vyžadujete řád a pořádek, tak to občas zaskřípe. Přesto mi kluci psali pěkné dopisy a pokud se jim něco nelíbilo a vztekali se, dokázali se po odeznění vzteku omluvit. Určitě jsme neměli potřebu si tykat či si kupovat cigarety.

Možná budou ještě vzpomínat na chlapce z pasťáku…

Králíky – Být pedagogem ve výchovném ústavu samo o sobě není žádný med. Sprosté nadávky, agresivita, i to je na denním pořádku. V Králíkách k tomu v posledních letech bylo nutné přičíst stálou nejistotu. Zruší nás? Kdy?
„Nebyli jsme informováni ani z jedné strany, od vedení ani ministerstva," vzpomíná na své působení v pasťáku bývalá vychovatelka, stejně jako její kolegové nechce prozrazovat své jméno, bojí se. „Až když jsme s dětmi začali hrát přesilovku, paní ředitelka vyrukovala s tím, že se začnou snižovat úvazky. To se nám nelíbilo, protože na druhou stranu nabírala lidi, třeba etopedy," přibližuje dění v ústavu. Po odvolání ředitelky Drahoslavy Horsákové pokračovala šuškanda, ale přesto v září začal školní rok i s minimem dětí. „A najednou se ještě v září řeklo, že jedeme do konce roku, než se děti rozmístí do jiných zařízení," připomíná zásadní moment.
Propouštění podle jejích slov proběhlo ve dvou vlnách, první zaměstnanci odešli loni ke konci října, zbývající ke konci roku. Tvrzení ministerstva o nabídce náhradní práce odmítá: „Není to pravda, sociálním pracovnicím nebylo nabídnuto nic. Pedagogům byl nabídnut jeden půlúvazek nočního vychovatele v Brandýse nad Orlicí, respektive ve Vysokém Mýtě. To je spousta kilometrů navíc a zařazení o mnoho platových tříd níž. To bylo jediné, co nám nabídli. Všichni odmítli."
Než se dveře pasťáku definitivně zabouchly, odešli vychovatelé, učitelé, sociální pracovníci, odborníci i provozní zaměstnanci. „Atmosféra? Lidé byli rozpačití, zklamaní. Tady v okolí není práce. Někdo šel třeba uklízet, brali, co se naskytlo. Kdo nic nesehnal, je doma. Dostali jsme tříměsíční odstupné, podle kolektivní smlouvy bychom navíc měli dostat za sedm měsíců, ale budeme se muset soudit," líčí smutné pokračování příběhu vychovatelka.
Připouští, že někteří obyvatelé Králík si možná oddychli, že jsou „vychťáci" pryč. „Možná si oddychli, ale teď se zase bojí, aby sem nenastěhovali utečence, jako je to třeba v Kostelci. Možná budou ještě vzpomínat na chlapce z pasťáku," uzavírá.

Od brutálního útoku ke zrušení ústavu:Rekapitulace událostí loňského roku:
• V úterý 25. března kolem 2.30 hodin došlo ve Výchovném ústavu Králíky k brutálnímu napadení nočního vychovatele a noční vychovatelky dvěma chovanci. Muži vrazili do krku šroubovák, ženu brutálně zkopali.
• Ještě ten den vedení výchovného ústavu vydalo kritickou tiskovou zprávu.
• Dvanáct hodin po incidentu si vychovatelé agresory přivezli z policie zpátky „domů". Neprojevili žádnou lítost nebo zájem o zraněné vychovatele.
• „Pošleme do ústavu školní inspekci, aby prošetřila, zda incidentu nešlo předejít," uvedla mluvčí ministerstva školství Klára Bílá.
• Ve středu 26. března vznikla petice za zrušení Výchovného ústavu v Králíkách.
• Ve čtvrtek 27. března ministr školství Marcel Chládek svolal mimořádnou tiskovou konferenci, kde projevil osobní zájem o případ, slíbil návštěvu Králík.
• V pátek 28. března převezli chovance do ústavů v Boleticích u Děčína a Janové u Ostravy.
• V pondělí 14. dubna se konala návštěva ministra školství Marcela Chládka v Králíkách (na snímku).
• „Tvrdé tresty musejí přijít, nemůžeme dopustit, aby se lidé báli chodit na ulici, aby se bál ten, kdo dělá svou práci. Skončila doba, kdy někdo zkope vychovatele a my mu zakážeme večerníček," uvedl ministr v Králíkách.
• Ve čtvrtek 28. srpna 2014 byla Drahoslava Horsáková odvolána z funkce ředitelky. Otevřeně se začalo hovořit o tom, že osud pasťáku je zpečetěn.
• Ke konci roku 2014 byl Výchovný ústav v Králíkách zrušen.

Události roku letošního:• Králičtí radní se letos v únoru začali zabývat otázkou, zda objekt a pozemky po pasťáku, pokud bude ta nabídka, převzít.
• Ve čtvrtek 26. února 2015 odbor vnějších vztahů a komunikace MŠMT pro Orlický deník potvrdil: „S majetkem bude nakládáno dle zákona o majetku České republiky, bude tedy v nejbližší době prohlášen za nepotřebný majetek a bude nabídnut k bezúplatnému převodu krajům a obcím. V případě jejich nezájmu bude učiněna nabídka k prodeji jiné právnické či fyzické osobě."