V těchto dnech Žamberk hostí patnáctičlennou delegaci z Rice Lake, ve které nechybí starosta Steve Harrington a „dobrá duše" partnerských kontaktů Debbie Neuheisel Smith. Po třech dnech strávených v Praze Američany na radnici přivítal starosta Žamberku Jiří Dytrt. V „bráně Orlických hor" jim připravili bohatý program s mnoha výlety nejen po městě a okolí, ale i do Vídně nebo Osvětimi. Oslavy vyvrcholí v neděli v 17 hodin v Divišově divadle Slavnostním koncertem přátelství.

Při společném setkání bylo patrné, že obyvatele „sister cities" spojuje skutečné přátelství. „Žamberk je mým druhým domovem. Těchto dvaceti let si velice cením, všechna ta přátelství, aktivity a vztahy jsou důležitou součástí mého života," prohlásila Debbie Neuheisel Smith.

Partnerství měst dále rozvíjejí nové a nové generace studentů, kteří na rok „zakotví" nejen ve škole, ale i v amerických rodinách. Svou příležitost ve školním roce 2012/2013 využila také Zuzana Strnadová. „Dalo mi to hrozně moc, poznala jsem spoustu skvělých lidí, zjistila jsem, že Američani jsou strašně milí a i když o nich máme spoustu předsudků, většinou jsou zbytečné. Mají mnohem otevřenější srdce než my, máme se od nich v mnohém co učit," shrnula, jak ji roční pobyt obohatil po lidské stránce. „Bylo to fajn. Neměla jsem s ničím problém, ale dlouho mi trvalo, než jsem si zvykla spát v jejich peřinách," zavzpomínala s úsměvem. Obrovským přínosem pro ni byla možnost zdokonalit se v angličtině.

„Studenti z prvních let spolupráce jsou právě ti, kdo dnes velmi aktivně pomáhají s organizací naší letošní návštěvy. Proto si myslím, že budoucnost našeho partnerství bude skvělá i nadále!" nešetřila Debbie chválou na adresu bývalých i současných studentů, které považuje za příkladné a inteligentní. Další dva pro studium v Americe byli vybráni nedávno. Školní rok 2015/2016 v partnerském městě stráví Tomáš Strnad a Tereza Mikysková. Prozradili, jak se na novou zkušenost těší: „Je docela složité shrnout to, na co se při ročním studiu v Rice Lake těšíme nejvíc. A přitom by se to dalo říci jedinou prostou větou. Na všechno. Ať už to bude poznávání nové kultury, školy a prostředí nebo nacházení stále nových přátel. Je sice pravda, že rok bez našich rodin je stále ještě trochu nepředstavitelnou záležitostí, ale oba pevně doufáme, že v Rice Lake najdeme novou rodinu."