Letos se budou jízdy konat každou sobotu od 3. července až do 28. srpna. Speciální jizda se pak uskuteční 18. září na den otevřených dveří muzea. Drobné změny čekají turisty už na trase parních jízd. „Vzhledem k tomu, že se nám podařilo vyjednat se Správou železnic a Českými drahami využití depa v Dolní Lipce, bude trasa vedena právě odsud do Ústí nad Orlicí, následně až do Hanušovic, z nich zpět do Ústí nad Orlicí a budeme končit ve večerních hodinách opět v Dolní Lipce,“ vysvětlil hejtman Martin Netolický.

Muzeum starých strojů a technologií má pro cestující připraveno řadu novinek. „Největší je nasazení lokomotivy řady 555.0153, které se lidově říká Němka. V těchto dnech finišuje velká oprava kotle, kterou jsme zahájili v prosinci loňského roku,“ řekl Michal Bednář z Muzea starých strojů a technologií v Žamberku s tím, že Němka se bude pravidelně střídat s lokomotivou 431.032, která je označována jako Ventilovka.

TURISTICKÉ CÍLE PO TRASE

Městské muzeum Česká Třebová, Andrlův chlum, zřícenina hradu Lanšperk, Tvrz Orlice, Muzeum řemesel, zámek Letohrad, Muzeum Járy Cimrmana, Muzeum starých strojů Žamberk, Tvrz Bouda, Muzeum Vysoký kámen, Vojenské muzeum Lichkov, Skiresort Buková Hora, Památník obětem internace, Vojenské muzeum Králíky, Pěchotní srub K – S 14 „U Cihelny“, Muzeum opevnění Králický řopík, Tvrz Hůrka, Relax & sport resort Dolní Morava, Pěchotní srub K – S 8 „U nádraží“, Pěchotní srub K – S 5 „U potoka“

Další novinky se týkají jednotlivých vozů. Muzeum tak nasadí například vůz třetí třídy z roku 1910, který v loňském roce prošel celkovou obnovou vnějšího loku. „Interiér tohoto unikátního vozu je naopak zachován s krásnou patinou dokumentující jeho víc než 110 let trvající historii,“ dodal Bednář. Druhým vozem bude restaurovaný služební vůz z roku 1916, jehož oprava právě v naší režii probíhá. „Vůz bude uzpůsoben jako bufetový a bude také sloužit pro přepravu jízdních kol a kočárků,” doplnil Michal Bednář s tím, že díky zařazení těchto dvou nových vozů bude kapacita soupravy navýšena na cca 300 sedících cestujících.