„Uvědomujeme si, že se blíží komunální volby a toto je nepopulární rozhodnutí, které nám na oblíbenosti nepřidá. Neděláme to však kvůli svému prospěchu, ale snažíme se řešit problémy našeho města. Jsme přesvědčeni, že doprava v klidu se musí začít regulovat," konstatoval ústecký starosta Petr Hájek. Negativní reakce ústeckých řidičů se dají očekávat. „Hrajeme si tu na metropoli," zazněla už výtka na sociálních sítích.
Zaparkovat v centru je však přes den potíž, podle radnice i proto, že většinu míst zabírají lidé, kteří tu pracují. Alternativou zdarma bude parkoviště v areálu Perly. „Celý prostor se vyklidil, byla odstraněna náletová a neudržovaná zeleň a tím se areál zpřehlednil. Za účelem zvýšení bezpečnosti uživatelů bylo instalováno veřejné osvětlení. Připravuje se také otevření areálu Perly z druhé strany a výjezd do ulice Špindlerova, která v daném úseku bude obousměrná. Nově se parkovací plocha v Perle, ve které je připraveno více jak sto míst, na noc neuzavírá," řekl starosta.

Dvě zóny, dva tarify

Nový parkovací systém dělí Ústí nad Orlicí na dvě zóny s jiným tarifem. Jiná částka se bude platit za parkování na Mírovém náměstí a v okolních ulicích, jiná za ostatní zpoplatněná místa včetně parkovišť u zdravotních středisek.
Ve středu města systém zvýhodní krátkodobé stání, za první hodinu zaplatí motorista deset korun, za každou další započatou hodinu dvacet korun. Zájemcům také umožní zakoupení parkovacích karet, rezidenti vytáhnou z peněženky 600 korun, abonenti pět tisíc. Rezidentem se myslí ten, kdo má v místě trvalé bydliště nebo vlastní nemovitost, abonentem pak ten, kdo v lokalitě podniká, má provozovnu nebo sídlo firmy. Na náměstí a u pošty budou také platit parkovací kotouče pro maximálně dvacetiminutové parkování zdarma. „Slyšíme stesky místních živnostníků, že když si chce někdo přijet na náměstí koupit kytku nebo prací prostředek, i když jde o pár minut, musí zaplatit dvacet korun. Raději jede jinam a oni přicházejí o tržby," vysvětlil zavedení této výhody Petr Hájek.

Třicet minut gratis

Do druhé zóny byly zahrnuty parkovací plochy kolem institucí a zdravotnických středisek. Tam se bude platit pět nebo deset korun (podle lokality) za první hodinu a deset za každou další. Nejnižší bude parkovné u Galenu, u nemocnice a u dětské polikliniky. „Budou tu i bonusové minuty, prvních třicet minut zdarma," podotkl ústecký starosta. Parkovací karty budou stát rezidenty 300 korun, abonenty tři tisíce. Také v této zóně přijdou ke slovu parkovací kotouče, opatřit si je budou muset hlavně ti, co budou chtít na chvíli zastavit v ulicích Na Štěpnici a Dělnická vedle školy a školky.
Jak se ukázalo na nedávném setkání vedení města s veřejností, majitelé domů kolem náměstí a nemocnice mají obavy, kde budou parkovat svá auta. S novou situací se budou muset vypořádat i podnikatelé. Jiří Janyš , který má v centru prodejnu, je přesvědčen, že nový parkovací systém stejně nic nevyřeší. „Někdo od stolu si myslí, že bude dostačující, to ale nebude fungovat," konstatoval s poukazem na to, že Masarykova ulice, ve které prodejna sídlí, navíc po výkopových pracích připomíná tankodrom. 

Lokality parkovacího systému

1. ZÓNA – STŘED MĚSTA /provozní doba: po – pá 7:00 – 17:00 hod. / so 8:00 – 12:00 hod.
Mírové náměstí, ul. Kostelní (před kostelem), ul. Sychrova, ul. Malé Hamry, ul. Velké Hamry, ul. Komenského, ul. Balcarova, ul. Hakenova (u Pošty), parkoviště ul. Hakenova
Ceník parkovného: první hodina, za každou další započatou hodinu, min. platba, celodenní
10,- Kč 20,- Kč 10,- Kč 100,- Kč
Parkovací karty:
rezident 600,- Kč / abonent 5.000,- Kč
Každá další karta pro stejného žadatele ve stejné cenové úrovni.
Parkovací kotouč:
část Mírového náměstí a ul. Hakenova u Pošty = max. doba parkování 20 min. (zdarma)

2. ZÓNA – OSTATNÍ
/provozní doba: po – pá 7:00 – 17:00 hod. / so – ne zdarma
parkoviště u ZUŠ, veřejné prostranství Kociánka, parkoviště OSSZ, ul. Na Štěpnici, ul. Dělnická, parkoviště Galen, vyhrazená plocha Galen, parkoviště u nemocnice, ul. Jana a Josefa Kovářů, ul. Čs. armády, parkoviště u dětské polikliniky
Ceník parkovného: první hodina, za každou další započatou hodinu, min. platba, celodenní:
10,- Kč 10,- Kč 5,- Kč 50,- Kč
5,- Kč 10,- Kč (parkoviště Galen, u nemocnice, u dětské polikliniky = 30 min. zdarma)
Parkovací karty:
rezident 300,- Kč / abonent 3.000,- Kč
Každá další karta pro stejného žadatele ve stejné cenové úrovni.
Parkovací kotouč:
část ul. Na Štěpnici (ZŠ) a ul. Dělnická (MŠ) = max. doba parkování 20 min. (zdarma)

PROVOZ
parkovacího systému bude zahájen 1. 7. 2014.
Parkovací systém umožní platbu v hotovosti nebo městskou kartou.
Po uplynutí zkušební doby cca 3 měsíců bude vyhodnocen.