Tak pernou službu hasiči už dlouho nezažili. Od pondělního večera do úterní uzávěrky Deníku měli kvůli silnému vichru přes 300 zásahů.

Kromě popadaných stromů museli řešit i větrem způsobené požáry a dopravní nehody. Vichr dosahoval v nárazech až 100 kilometrů za hodinu.

„V Hlinsku Srní hasiči likvidovali strom, který spadl na dráty elektrického vedení, ale i následný požár stromu od jiskřícího vedení. Energetici museli vypnout elektrický proud,“ uvedla mluvčí hasičů Vendula Horáková.

A zrovna v Srní hasiči čelili i dalšímu nebezpečí. Krom proudu je ohrožoval ještě jeden padající strom. Skácel se jim těsně za auto.

Další požár od větru likvidovali v Chrudimi, kde hořela trafostanice. V Chroustovicích spadlo několik stromů a následně i sloup elektrického vedení. Hasiči museli odstřihnout elektrické dráty a sloup položili na zem.

V Hlinsku zajišťovali střechu objektu, která hrozila pádem, v Litomyšli pak utrženou lepenkovou střechu. Lepenka spadla na zaparkovaný osobní vůz. V Chrudimi létaly plechy z radnice i ze základní školy.

Tisíce domácností se v kraji ocitly bez proudu, často i několikrát za noc a na několik hodin. Celkem šlo o 12 tisíc bytů. Celorepublikově přitom bylo bez proudu „jen“ 30 tisíc domácností.

„V Pardubickém kraji je situace nejvážnější. Evidujeme 25 poruch na vedení vysokého napětí a stovky poruch na vedení nízkého napětí. K nejpostiženějším oblastem patří v kraji Chrudimsko směrem na Havlíčkův Brod, Hlinsko, Chotěboř, Svitavsko, Ústí nad Orlicí a Českotřebovsko,“ řekla včera mluvčí východočeských energetiků Šárka Beránková.

Hlavně na Chrudimsku měly poruchové čety obrovské množství práce. „V některých lokalitách se musíme k poruchám doslova prořezávat, ve vedení jsou vzrostlé stromy, situaci komplikuje i neustále foukající vítr,“ hlásili technici z terénu.

Výmluvná jsou ostatně i čísla od hasičů. Jen od pondělní 19. hodiny do úterní 13. hodiny profesionální hasiči v kraji vyjížděli ke 305 událostem v souvislosti se silným větrem. A od té doby přes celý den k dalším desítkám.

„Na některých místech hasiči likvidovali i deset popadaných stromů najednou. Přejížděli celé dopoledne z jedné události na druhou a na stanice se ani nevraceli. Pomáhali také řidiči, který s nákladním autem skončil na boku v Jablonném nad Orlicí. Tady hrozilo, že z nádrže vozu unikne velké množství pohonných hmot, hasiči tak předešli ekologické havárii,“ uvedla Horáková.

Požáry a nehody

Šest jednotek hasičů likvidovalo požár kůlny ve Svídnici na Chrudimsku. Podařilo se jim to po hodině od nahlášení události na operační středisko.

Vítr zapříčinil i dopravní nehody. Ve tři hodiny ráno vyjížděli hasiči ke kolizi kamionu, který v Lázních Bohdaneč najel na ulomenou spadlou větev. Událost se obešla bez zranění. Zhruba o hodinu později najel tamtéž osobní vůz Škoda Octavia do spadlého stromu. Na Svitavsku pak hasiči vytahovali auto z koryta řeky.