Zeditovaná tisková zpráva Úřadu práce ČR

K 31. 1. 2024 evidovala krajská pobočka Úřadu práce v Pardubicích celkem 11 811 uchazečů o zaměstnání a podíl nezaměstnaných tak činil 3,3 %.  Počet uchazečů o zaměstnání byl o 7 % (773 lidí) vyšší než na konci předchozího měsíce, ve srovnání se stejným obdobím minulého roku je vyšší o 9,7 % (1 048 lidí).

„Hodnota lednové nezaměstnanosti v Pardubickém kraji je nejvyšší od roku 2018, nejnižší byla v lednu 2020 – tedy před nástupem onemocnění COVID. I přes ekonomické vlivy a vývoj válečného konfliktu na Ukrajině však nezaměstnanost prozatím sleduje klasickou vývojovou křivku založenou na výkyvech sezónního charakteru,“ poznamenal ÚP v tiskové zprávě. Nižší nezaměstnanost než Pardubický kraj má v zemi jen Praha, Plzeňský a Zlínský kraj a kraj Vysočina.

Ohořelá školní šatna
Děti si ve školní šatně hrály s ohněm, způsobily škodu za 150 tisíc

„Podíl nezaměstnaných osob v rámci Pardubického kraje k 31. ledna mírně vzrostl na 3,3 %, ale nárůst o 0,2 procentního bodu oproti prosinci kopíruje vývoj z předchozí let. Zásadní podíl na nárůstu nezaměstnanosti má zimní sezónní složka, kdy do evidence přicházejí pracovníci ze stavebnictví či těžebního průmyslu. Významnou roli hraje i ukončování pracovních poměrů sjednaných na dobu určitou i ukončování krátkodobých vánočních pracovních příležitostí v obchodech," píše se v tiskové zprávě.

Pardubický kraj stále patří mezi kraje s nejnižší nezaměstnaností v rámci ČR, zejména v okresech Pardubice (3,0 %) a Ústí nad Orlicí (2,9,%). „Lze předpokládat, že i v únoru bude ovlivňovat nezaměstnanost zejména sezónní složka nezaměstnanosti, která je nejvíce zastoupena v okresech Chrudim (3,7 %) a Svitavy (4,0 %), naopak v okrese Ústí nad Orlicí má zimní turistická sezóna opačný vliv,“ popisuje Miroslav Blaťák, zastupující ředitel Krajské pobočky Úřadu práce ČR v Pardubicích.

Očekává, že od měsíce března by již nezaměstnanost mohla pomalu začít klesat, stejně jako každý rok na jaře a v létě.

Ze zprávy Úřadu práce rovněž vyplynulo, že se roste počet pracujících Ukrajinců, ti navíc pomáhají zalepit nedostatek lidí v oborech, kde firmám nejvíce schází: ve stavebnictví, výrobě a v dopravě, dále také jako obsluha stacionárních strojů a zařízení.

Mohlo by vás zajímat: Čtveřice ukradla věci za milion. Dva z nich chytila zásahovka. Podívejte se

Zdroj: Policie ČR