Hejtman Martin Netolický je ve spojení s předsedou Zakarpatské oblastní rady Volodymyrem Chubirkem. Se Zakarpatskou oblastí na Ukrajině má Pardubický kraj uzavřenou spolupráci už od roku 2013. „Situace na Zakarpatí je v tuto chvíli složitá především z důvodu předpokládaného přesunu obyvatelstva z východních částí Ukrajiny. Zakarpatí se tak musí postarat výhledově až o stovky tisíc lidí, pro které je nutno sehnat zázemí, ubytování a potraviny. Na hraničních přechodech se tvoří dlouhé kolony. Pro nás je v tuto chvíli důležité mít nastavený režim přechodu hranice pro humanitární pomoc, kterou je z mého pohledu nutné koordinovat,“ sdělil Netolický.

O plánované pomoci zástupci kraje informovali už minulý týden, po dalších jednáních kraj přišel s konkrétními kroky. Na hranicích jsou nyní potřeba především trvanlivé potraviny, drogerie, hygienické potřeby nebo elektrocentrály. „Po dohodě s kolegou Chubirkem jsme se rozhodli již nyní pořídit 21 elektrocentrál a 11 čerpadel pro nouzové potřeby a zahrneme je do připravované humanitární pomoci,“ informoval hejtman Netolický.

Českotřebováci se o víkendu složili a během tří hodin naplnili nákladní vůz s materiální pomocí pro Ukrajinské uprchlíky na hranicích.
Přes 150 lidí v České Třebové naplnilo náklaďák materiálem pro Ukrajince

V kraji vzniká i centrální sklad, do které bude svážen materiál z celého regionu, tak aby pomoc byla koordinovaná. Sklad by měl vzniknout v bývalém průmyslovém areálu v České Třebové. „Chtěli bychom tak centralizovat tuto pomoc a odvážet ji na Ukrajinu ve větším celku například prostřednictvím kamionů či po železnici,“ vysvětlil důvod vzniku centrálního skladu hejtman.

V objektu bude veškerá pomoc zaevidována, roztříděna a připravena k převozu. K pomoci se připojí i obce, neziskové organizace a dobrovolní hasiči. „Proběhne zde třídění podle druhu materiálu, poté bude moci být naložen na větší vozidla a buď dovezen přímo na hranice s Ukrajinou, kde již jednáme o přímém převzetí s regionální samosprávou, nebo je potenciálně možné i přeložení nákladu na vlak s využitím železniční infrastruktury. V tuto chvíli předpokládáme závozy dvakrát týdně,“ dodal mluvčí Pardubického kraje Dominik Barták.

Pomoc v Pardubickém kraji

Na Pardubicku pomáhají charity, obce i firmy. Členům krajské samosprávy přicházejí desítky nabídek a návrhů pomoci pro ukrajinské občany. Vedení kraje deklarovalo, že pomoc musí přijít nejen těm, kteří budou před válkou utíkat, ale pomoc musí být i humanitární. Hejtmanství také v minulém týdnu podalo výzvu na vytipování vhodných objektů pro nouzové ubytování ukrajinských uprchlíků. „Obec Rybitví již reagovala na výzvu kraje a nabídla možné ubytování i pracovní pozici pro ženu,“ informovala například starostka Rybitví Eva Šmeralová. Další možné řešení kraj našel v zámku v Bystrém u Poličky nebo objektu bývalého dětského domova v Poličce.

Na válečný konflikt reagují i firmy. Některé se musí připravit na to, že jejich zaměstnanci z Ukrajiny dostanou povolávací rozkaz a odjedou ze země. Další se rozhodly ukončit pracovní a obchodní kontakty s Ruskem. Patří mezi ně společnost CZ Loko z České Třebové, která vyrábí lokomotivy. Další firmy nabízejí pomoc. „Jsme připraveni vytvořit ubytovací kapacity a poskytnout i materiální pomoc. Pro lidi, kteří se budou chtít zapojit do normálního života i pracovního procesu, vytvoříme potřebné podmínky,“ uvedl předseda představenstva společnosti enteria Martin Havelka.