V kraji bude příští čtyři roky vládnout levostředová koalice ČSSD a lidovecké Koalice pro Pardubický kraj stávajícího vicehejtmana Romana Línka. Dohodli se na tom noví krajští zastupitelé ČSSD na čtvrtečním jednání.

Oproti dřívějším spekulacím o složení rady nenastalo žádné překvapení. Šest křesel bude patřit sociálním demokratům, tři lidovcům. Hejtmanem se stane lídr ČSSD Radko Martínek, 1. vicehejtmanem zůstane stávající lidovecký náměstek Roman Línek. Druhým náměstkem, který převezme po dosavadním hejtmanovi Ivo Tomanovi gesci dopravy, bude Jan Tichý. Na další radní ČSSD nominovala Markétu Tauberovou (zdravotnictví), Janu Pernicovou (školství), u zemědělství strana ještě váhá mezi Václavem Kroutilem a Ladislavem Effenebergem. Šestým a neuvolněným radním se stane Miroslav Stejskal.

Jména dvou radních za lidovce zatím nejsou známá, ale radním pro sociální věci nejspíš zůstane Miloslav Macela, třetím pak možná Petr Šilar, který měl doposud na starosti právě zemědělství a životní prostředí. Vicehejtman Línek dostane na starost finance a majetek kraje. Svou dosavadní působnost – evropské fondy – přenechá hejtmanovi Martínkovi.

„Dával jsem levostředovým koalicím přednost, tam, kde to bylo možné,“ glosoval závěr jednání předseda strany Jiří Paroubek.

„Od 1. ledna zvýšíme, jak jsme slíbili, o pět procent a inflaci tarifní platy zdravotníků, zhruba v prvním čtvrtletí příštího roku pak začnou být propláceny regulační poplatky v krajských zdravotnických zařízeních. Hned, jak to bude schváleno v krajském zastupitelstvu. Postupně budeme naplňovat všechny naše sliby voličům,“ dodal krajský lídr ČSSD a budoucí hejtman Radko Martínek.

Hlasování 19 zastupitelů o krajské koalici bylo téměř jednomyslné, pro lidovce se zvedlo 18 rukou. Jen jeden byl¨pro koalici s KSČM. Doposud byly všechny tři možnosti koalic otevřené, ačkoliv o lidovcích se spekulovalo už od voleb. Všechny tři strany postupně kývly na požadavky ČSSD. Dokonce i ODS souhlasila se zrušením regulačních poplatků.

Dosavadní struktura krajské rady i krajského úřadu dozná řady změn. Místo devíti uvolněných (placených) radních bude pouze sedm, zbývající dva budou neuvolnění a s nijak přesně vymezenou působností.

„Budou bez jasného rezortu, aby žili normálním životem a nebyli zavřeni v krajském baráku, aby lépe dokázali naslouchat starostem obyčejných obyvatel. Chceme být otevření lidem,“ vysvětlil Martínek.

Stejně jako bude snížen počet náměstků na dva, ubudou rovněž tři odbory krajského úřadu. „Dnes je tolik malých odborů, že pomalu každý je nějakým vedoucím,“ poznamenal Martínek.

Opozici – ODS a KSČM – rovněž nově připadnou funkce placených předsedů dvou nejdůležitějších výborů v zastupitelstvu. Představa Martínka je taková, že komunisté dostanou finanční výbor, ODS kontrolní. „Ale záleží na nich, jak se dohodnou. Přenecháváme jim tyto funkce s jasným cílem. Vítězové předchozích voleb neposlouchali opozici, zdecimovali ji a ve volbách pak skončili, jak skončili. My chceme naslouchat,“ uvedl Martínek.

Podrobnosti koaliční smlouvy budou doladěny v pondělí. Po téměř třech týdnech po volbách se tak Pardubicko stalo teprve čtvrtým ze 14 českých krajů, kde byla dohodnuta koalice.