Přestože provozovatel lodi Arnošt chtěl, aby vyplula o letních prázdninách, nyní je jasné, že ani letos v létě si zájemci zatím platbu po okolí Pardubic neužijí. Přístaviště u Wonkova mostu v centru města zůstane prázdné ještě o něco déle.

Loď Arnošt z Pardubic
Osobní motorová loď Arnošt z Pardubic byla vyrobena v roce 2001, po 10 letech provozu prošla modernizací a od dubna 2012 pravidelně vyplouvá pod vlajkou Dopravního podniku města Pardubic. Pojmenovaná je po prvním českém arcibiskupovi.

Parník od března 2022 prochází generální opravou. Po deseti letech provozu přišla na řadu nezbytná revize technického stavu lodi. Po důkladné prohlídce byly ale zjištěny závady, které si vyžádaly rozsáhlejší opravy oproti původním předpokladům.

Technickou kontrolu navíc zkomplikovaly změny v legislativě, které budou od příštího roku vyžadovat takzvaný oddělovací transformátor, který slouží pro bezpečnější připojení lodě do elektrické sítě.

Výletní a restaurační plavidlo tak potřebuje poměrně velké zařízení a hlavně místo, kam se na lodi bezpečně umístí. Ředitel dopravního podniku Tomáš Pelikán už dříve uvedl, že bude nutné změnit vnitřní uspořádání lodi. Nové technické řešení ale opravu plavidla prodlužuje.

Kdy Arnošt opět vypluje? Dočtete se v části pro členy Deník klubu.

Mluvčí Dopravního podniku města Pardubic, který loď provozuje, Deníku potvrdila, že začátek prázdnin výletní loď tak ani letos nestihne. „V tuto chvíli určitě začátek prázdnin nestihneme, a ještě se ani nedá odhadnout, zda loď vypluje v září nebo až v listopadu,“ sdělila Jitka Malinská s tím, že na lodi budou probíhat ještě několik měsíců zámečnické práce a pak bude následovat interiér, především montáž nové kuchyně a vybavování prostor pro cestující.

Odhadovaná cena rekonstrukce se má pohybovat okolo 15 milionů korun.

„Pořízení nového plavidla by bylo nákladnější,“ připomněl před časem ředitel dopravního podniku Tomáš Pelikán. Dopravní podnik teď s jistotou nemůže říct, kdy Arnošt znovu vypluje. Jasné je jen to, že už třetí letní sezonu po sobě město nebude mít oblíbené výletní plavidlo k dispozici.

Definitivní rozhodnutí padne až se loď vrátí zpět na řeku. „Některé komponenty lodi se budou muset montovat, až bude loď na vodě. Po spuštění lodi na vodu budeme již moci odhadnout termín zahájení provozu,“ přiblížila Malinská, podle které bude dopravní podnik následně zájemce o zahájení provozu včas informovat.

Dopravní podnik provozuje Arnošta od roku 2012. Přístaviště se nachází za letním stadionem, odkud jezdil směrem na Brozany, Kunětice nebo Srnojedy. Oblíbené byly i plavby až do Přelouče.

Zájemci, kterých Arnošt v sezoně běžně po Labi svezl okolo sedmi tisíc, se mohou po opravě těšit na vylepšené vnitřní vybavení, novou kuchyň nebo technické zázemí. Zvenku by měla loď vypadat stejně jako dřív.