Podle Miroslava Poláka z Krajského ředitelství, oddělení ochrany obyvatelstva a krizového řízení Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje, vyjížděli letos hasiči v Pardubickém kraji k 875 událostem způsobeným silným větrem, deštěm nebo kroupami. Nejvíce výjezdů, a to 297, bylo v okrese Ústí nad Orlicí a nejméně v okrese Chrudim, tam jich napočítali 163. Nejnáročnější den pro hasiče Pardubického kraje byl čtvrtek 11. července 2024, kdy za 24 hodin vyjížděli ke 181 případům. Nejhorší noc byla z 10. na 11. července 2024, kdy zasahovali u 67 událostí.
„Pro porovnání, za celý loňský rok jsme vyjížděli k 1 179 případům spojeným s bouřkami nebo dešti. Letos jsme teprve v polovině roku a už se pomalu blížíme ke stejnému číslu, jako bylo vloni za celý rok,“ řekl Polák. Nejnáročnější jsou podle něj dlouhodobé zásahy, kdy pod jednou událostí jezdí po popadaných stromech v určitém úseku silnice, nebo v části města či vesnice. Stejná situace nastává i s čerpáním vody po bleskových povodních. Hasiči například vyjedou řešit jednu událost, pod kterou nakonec odčerpají vodu ve sklepích v celé jedné ulici.
Letošní rok není náročný pouze pro hasiče, ale přidává práci i pojišťovnám. Vlivem špatného počasí a častých bouřek, dešťů, větrů a krup totiž dochází k poškození domů, zahrad nebo aut. Podle tiskového mluvčího Jana Marka z Generali České pojišťovny je vidět, že letošní rok je na následky bouřek a proměnlivého počasí výrazně horší. V Pardubickém kraji letos řešili 1 066 škodních událostí celkem za 61 milionů korun. Zatímco v předchozím to bylo o více než polovinu méně, a to 462 škod za 31 milionů korun. „Nejvíce poničení letos způsobilo krupobití a to ve 319 případech, kdy škody dosahují 25 milionů korun,“ popsal Marek. Další výrazná poškození napáchala vichřice a silný déšť.
Miroslav Jendryštík z Pardubické pobočky Generali Čeká pojišťovna doplnil, že velkým problémem je, že lidé velmi často nemají předělané pojistky. „Mívají třeba 20 let staré pojištění, které je sice kryje, ale třeba jen z 30 %,“ vysvětlil, že proto by si lidé měli své pojistky zkontrolovat, aby měli jistotu, že jsou správně krytí.
Významné problémy způsobily bouřky například ve Vysokém Mýtě. Nejhorší dny byly 10. a 11. července 2024. Starosta František Jiraský sdělil, že bouřku o takové síle s tak velkým přídělem krup této velikosti a intenzity za celou svou kariéru nepamatuje. Nejviditelnější škody byly podle něj způsobeny kroupami na karoseriích aut. Řádově je poškozených aut několik stovek na území celého města a v okolních vesnicích.
„Kroupy byly tak intenzivní a velké, že způsobily poškození i na fasádách domů. Například v zateplení jsou důlky až na perlinku. Lidé mají na zahradách poničené skleníky, zastřešení bazénu, okna nebo střešní krytiny,“ přiblížil, co všechno bylo poničeno.
Na městském majetku bylo nejviditelnější škodou zaplavení Tyršovy veřejné plovárny. Voda a bahno z přilehlého potoka natekly do bazénu a přízemí plovárenského objektu. Vyčistit ho trvalo přibližně 10 dní. Další výrazný problém způsobil blesk, který uhodil do domova pro seniory Ledax. „Poškodil elektrické systémy v celém domově. Opravy budou stát několik milionů korun,“ popsal starosta Vysokého Mýta a dodal, že v průběhu bouřek byla poničena i městská zeleň.
Tisková mluvčí pojišťovny Uniqa Eva Svobodová sdělila, že po celé republice letos zaznamenali oproti loňskému roku téměř dvojnásobný nárůst počtu škod způsobených přírodními živly. Za první pololetí tohoto roku evidují 1 620 pojistných událostí. „Výrazně zesílilo riziko krupobití, povodní i záplav. Vichřicových škod přibylo letos o 20 %,“ popsala. Dodala, že u vichřice jim zatím chybí údaje za červenec, kdy byly nejsilnější, takže procenta ještě stoupnou. Data podle ní zrcadlí skutečnost, že typické letní bouřky v letošním roce do Česka dorazily o měsíc dříve, než bývá obvyklé.
Pojišťovna Generali řešila za letošní rok celkem 21 209 pojistných událostí způsobených živly v předpokládané hodnotě 1,3 miliardy korun. „V meziročním srovnání jde o nárůst počtu pojistných událostí o více než 65 %,“ řekl Marek. Nejvíce případů způsobila stejně jako v uplynulých letech vichřice. Jedná se o 4 928 pojistných událostí za 138 milionů korun. O něco méně, 4 051 škod, zavinilo krupobití. Zde jsou ovšem škody podstatně vyšší, a to 364 milionů korun. Na třetím místě figuruje záplava, která přinesla 2 698 škod za 99 milionů korun.
Nejčastěji se tedy podle pojišťoven jedná o poškození spojená s vichřicí a krupobitím – poničené střešní krytiny, konstrukční prvky střech včetně okapů, rozbitá střešní okna, poničení zateplených fasád od krupobití, rozbité skleníky či kryty bazénů, poničený zahradní nábytek a další příslušenství. Časté je rovněž zatečení do interiérů po silných deštích. Letošní jaro a léto byly bohaté i na záplavy. V těchto případech se jedná hlavně o zaplavené sklepy nebo poničené kotle. U nepodsklepených domů jsou často zničené podlahy a nábytek.