Někdo půjde darovat krev, někteří muži požádají své drahé polovičky třeba o ruku, a to rovnou na zámku v Litomyšli.

Darujte krev!

U příležitosti svátku zamilovaných svatého Valentýna, se v úterý na transfuzním oddělení Orlickoústecké nemocnice uskuteční mimořádné odběry krve. Vedle řady sponzorů a partnerů podporuje akci „Kdo miluje, daruje krev“ také Domov pod hradem Žampach, a to výrobou drobných upomínkových předmětů, které dostanou dárci v den konání odběrů.
„Už tradičně jsme byli požádáni pořadatelem této akce o partnerství. Vítáme možnost i touto formou prezentovat činnost center domova veřejnosti a v tomto případě o to víc, že pomáháme tolik potřebné a významné věci,“ řekl ředitel domova Luděk Grätz. Na přípravě drobných prezentů pro dárce krve se každoročně podílí zejména keramická dílna Domova pod hradem Žampach.

Zásnuby

Pusa na zámku je název už tradiční valentýnské akce na zámku v Litomyšli. Kastelánka Jana Sehnalová dává již potřetí šanci zamilovaným párům, aby si v prostorách památky UNESCO vyznaly lásku. Kromě toho dojde i na žádosti o ruku. První tři dvojice, které se na „pusu“ přihlásily, získají svatební obřad na zámku zdarma a první pár ještě slevu na zahraniční svatební cestu. Zásnuby se letos odehrají v bytě Miroslava Horníčka, který je nyní na zámku instalovaný jako součást expozice.
„Juste Roman Cyril Pécuchet ze seriálu Byli jednou dva písaři nosil na hlavě slamák. Ten dáme na hlavu snoubenci, aby se mu rodily samé dobré myšlenky, a také šest indicií. Z těch bude muset složit báseň pro svoji milou. Verše ale musí napsat na stroji Miroslava Horníčka,“ přiblížila úkol pro snoubence Jana Sehnalová, kastelánka zámku v Litomyšli.
Slečna zatím ve druhém pokoji dostane výstřižky Horníčkových koláží a bude skládat vlastní obraz. Podmínkou je navíc to, že na úkolu mohou pracovat jen stejně dlouhou dobu. Na valentýnské zásnuby se přihlásily tři páry. (ik, re)