Do letošního ročníku se zapojí i Lanškroun. „Přihlášena je novorenesanční budova gymnázia, která se nachází na náměstí J. M. Marků, dále městské muzeum, které sídlí v lanš-krounském zámku na náměstí Aloise Jiráska. Na stejném místě se nachází další přihlášené objekty, budova městské knihovny a kostel svatého Václava," uvedla Marie Heinrichová z městského úřadu. Nechybí doprovodné akce. V muzeu bude k vidění výstava fotografií „Sudety kolem nás a v nás" a práce žáků ZŠ speciální Lanškroun a ZŠ speciální Dzierżoniów. V pamětní síni J. Pravečka se v daném termínu uskuteční výstava o Jindřichu Pravečkovi starším.Ke Dnům evropského dědictví se mimo jiné hlásí i podkarpatský dřevěný kostelík v Dobříkově, barokní areál ve Vraclavi nebo muzeum a pamětihodnosti ve Vysokém Mýtě. V tomto městě se zítra uskuteční i komentované procházky s historiky.

Objekty zpřístupněné v Lanškrouně:

Gymnázium čp. 113, náměstí J. M. Marků

Novorenesanční budova postavená v roce 1874 lanškrounským stavitelem O. Seifertem, podle projektů Ing. E. Jantsche. Jedná se o podsklepený, dvoupatrový objekt se třemi křídly, vystavěnými na půdorysu písmene H. Budova je využívána jako škola. Gymnázium bude v rámci dnů evropského dědictví otevřeno dne 14. 9. mezi 14 - 17 hod.

Muzeum, nám. A. Jiráska 1

Zámek, původně augustiniánský klášter byl zbudovaný po roce 1393. Po rekonstrukci dostal objekt hladkou fasádu se zdůrazněnými gotickými a renesančními prvky. V současné době objekt slouží jako muzeum. Ve dnech 7. 9. – 8. 9. bude muzeum otevřeno v době od 13 h do 17 h, ve dnech 10. 9. – 13. 9. od 9 h do 11:30 h a od 13 h do 16 h, ve dnech 14. 9. – 15. 9. od 13 h do 17 h.

Kostel sv. Václava, nám. A. Jiráska

Kostel sv. Václava je poprvé připomínán v roce 1350. Původně gotický kostel je bývalou součástí augustiniánského kláštera. Kostel bude otevřen dne 14. 9. od 9 h do 11 h a od 14 h do 16 h.

Knihovna čp. 142, náměstí A. Jiráska

Knihovna čp. 142 je pozdně barokní objekt ze 3. čtvrtiny 19. století. Jedná se o nárožní patrový dům, který byl vystavěn na místě masných krámů jako novostavba se středovým průjezdem. Knihovna se ve dnech evropského dědictví pro návštěvníky otevře 11. 9. až 15. 9. od 9 h do 12 h a od 13 h do 16 h.