Pálí se i oskeruše

„Lidé už volají s dotazy, kdy otevřeme," říká Michal Wiedermann z palírny v ústeckých Hylvátech. „Otevřeno máme už teď, přijímáme ovoce k vypálení," upřesňuje Wiedermann s tím, že nejčastěji k nim lidé vozí jablka, ale také hrušky a švestky. Obecně je však možné, kromě již zmíněných, k vypálení dovézt mnoho dalších druhů ovoce, například třešně, višně, meruňky, mirabelky. Velmi zajímavou chuť má i pálenka z jeřábů oskeruší. Vypalování ovoce v Hylvátech začne zhruba v půlce září.

V tomto čase obvyklá je zatím sezona pro palírnu v Červeném Potoce na Králicku. „Nejedná se o žádný extrém, ale lidé už volají. Snaží se udat to, co mají doma, a nechat si z toho udělat ten vzácný mok," uvádí s nadsázkou Filip Štelbaský.

Přijímají kvas

„Minulá sezona byla nic moc, ale tato se začíná jevit slibně," dodává Štelbaský. V Červeném Potoce otevírají pálenici 26. srpna. I tady je největší poptávka po vypálení jablek, hrušek a švestek. „Občas se stane, že nám lidé přivezou něco exotičtějšího, třeba meruňky od tety z jižní Moravy nebo něco podobného," popisuje Štelbaský.

V Červeném Potoce přijímají již hotový kvas z ovoce. „Lidé nám přivezou polotovar, tedy vykvašené ovoce, a já ho tady přeměním na pálenku," přibližuje proces výroby palírník. Příprava kvasu má svá přísná pravidla – ovoce musí být zralé a zdravé, tedy bez plísně a hniloby. V opačném případě se snižuje kvalita kvasu. Proces kvašení rozhodně není záležitost na chviličku. Musí být pozvolný a v nižších teplotách – odborníci uvádějí dobu šest až osm týdnů, v závislosti na venkovních teplotách. Samotné pálení je pak proces na tři až čtyři hodiny.

Hrst ovoce nestačí

Chcete-li využít služeb pálenice i u založení kvasu, je důležité si zjistit, kolik ovoce je na pálenku potřeba. U každého druhu je to totiž jiné množství. Například u švestek se uvádí, že na jeden litr slivovice je potřeba osm až třináct kilogramů zralého ovoce, u jablkovice je nutné dodat jedenáct až šestnáct kilogramů jablek a největší požadavek má litr hruškovice – třináct až šestnáct kilogramů. U každého druhu však záleží také na zralosti ovoce a jeho cukernatosti, právě z cukru během kvašení vzniká ethanol a oxid uhličitý.

Mnozí mohou namítnout, že v minulosti se běžně alkohol z ovoce pálil doma. Zde je však nutno mít na paměti, že zákon o lihu (č. 61/1997 Sb., ve znění pozdějších předpisů) nic takového v současné době nepovoluje. Domácí pálení je přestupkem, za který hrozí pokuta až do výše tří tisíc korun.
I pro palírny je stanoven limit – zákon říká, že pěstitel je oprávněn si dát vyrobit v jednom výrobním období z vlastní dodané suroviny nejvýše třicet litrů pálenky, přičemž výrobní období je od prvního července do třicátého června následujícího roku.

Příznivé klimatické podmínky letošního roku mohou milovníky pálenek těšit. Vždyť ne nadarmo se pálenka používá jako dezinfekce a ta dobrá a správně dávkovaná chutná a je i nad všechny doktory!