Připraven je pestrý program. „Bude zde i airsoftová střelnice, která je velice oblíbená, protože zkusit zastřílet si může každý, jak malé dítě, tak i prarodiče. Pro návštěvníky budou připraveny jízdy na koni, ukázky výcviku psů nebo vystoupení mladého zpěváka Mirka Kaplana, který chystá překvapení. Už tradičně nebude chybět Bleskový Jack ani moderátor Jirka Hurych. Uskuteční se i křtiny, pětiletý Jakub Řehoř, v jehož prospěch se Knoflíkiáda koná, bude křtít vláček. Procenta z prodeje několika verzí magnetek půjdou na Kubíkovy rehabilitační pobyty," říká o chystané akci Krasava Šerkopová. Kubík je chlapec, který krátce po narození prodělal silné krvácení do mozku a ochrnul na levou polovinu těla. Peníze na Kubíkovu intenzivní rehabilitaci budou i letos získávány díky aukci zajímavých předmětů a ručních výrobků, která bude opět součástí Knoflíkiády. „Jako novinku mohu říct, že se do aukce podařilo zajistit velké dřevěné knoflíky s logem Knoflíkiády, které podepsala Lucie Bílá a Karel Gott. Doufám, že za ně v dražbě získáme pro Kubíka a Tomáše Rybičku z Domova pod hradem Žampach co nejvíce prostředků," říká kastelánka.
Knoflíkiáda proslula překonáváním rekordů. Zámeček se pyšní nejdelším knoflíkovým návlekem, který byl uznán jako světový rekord. Za účasti komisaře z Agentury Dobrý den budou zdolávány další. „Cílem prvního rekordu, o který se pokusíme, je soustředit co největší počet knoflíků na jednom místě. A týká se to všeho, volných knoflíků i knoflíků na oblečení a kolážích. Agentura se vyděsila, že to bude muset její komisař počítat knoflík po knoflíku, ale část už je spočítaná a zbytek vypočítáme po zvážení průměrem. Ale i tak to bude velmi pracné," říká kastelánka. Druhý z plánovaných rekordů se točí kolem Maxi-
knoflíků. Zámeček už loni vyzval tvořivé jedince i kolektivy, aby vyrobili Maxiknoflík, který by mohli poslat do Knoflíkiády. Hlavní podmínkou je, aby byl větší než 40 krát 40 centimetrů. „Nezaspali jsme jako naši předchůdci, kteří se sice také pokusili o podobný rekord, ale včas si ho nezaregistrovali. My usilujeme o největší Maxiknoflík, ať už na délku, šířku nebo výšku. Možná si vyrobíme také vlastní zámecký Maxiknoflík," dodává kastelánka.
Kromě výroby obřího knoflíku, který by měl být z odolného materiálu, se mohou zájemci zapojit i do dalších soutěží o ceny. Hledat se bude pokrývka hlavy s nejvíce knoflíky, obuv s nejvíce knoflíky, oceněn bude i ten, kdo nasbírá a dodá na Knoflíkiádu nejvíce knoflíků.

Knoflíkiáda III.

Nový zámek u Lanškrouna
22. 6. od 10 hodin
Knoflíkiáda III.
Třetí ročník charitativní akce.
Program: zazpívá s překvapením Mirek Kaplan; airsoftová střelnice; Break dance Deep Skillz Crew; Orientální tance Amerilis, Amira; Country kapela Medvědi; westernové dovednosti Bleskový Jack. Proběhnou pokusy o dva světové rekordy – Maxiknoflíky.
Dále se uskuteční aukce, připraveno bude malování perníků, soutěže; svezení na koních f. Skuhrov.
Akci moderuje Jiří Hurych.
Kdo má zájem, může donést knoflíky na rekordy.