Zámecká kavárna není v provozu, a tak hledáme někoho, kdo by na Zámečku její provoz zase rozběhl a zajistil pro návštěvníky občerstvení. Doufám, že se nový provozovatel už brzy najde a kavárna začne fungovat. Zatím se mohu jen snažit, aby mráz nenadělal škody a chodím do kavárny topit, návštěvníkům však nemohu kromě posezení a prohlídky Zámečku nic jiného nabídnout, snad se tato situace už brzy vyřeší.
Staré pořekadlo „až se zima zeptá, co jsi dělal v létě“ platí na Zámečku obráceně, protože v zimě se už zařizuje spousta věcí na letní sezonu a až se mě „léto zeptá, co jsem dělala v zimě“, budu moci říci, že jsem se opravdu nenudila.

Připravují se zbrusu nové výstavy
Kromě topení v přízemí a izolování sklepení před mrazem už od Vánoc připravuji na Zámeček dvě úplně nové výstavy: do druhého patra výstavu uměleckého a užitného skla. Vystaveny budou různé výrobky, ať ze skla foukaného nebo litého i jinak zpracovaného, aby se návštěvníci mohli podívat na různé možnosti, které zpracování skla poskytuje.
Ve třetím patře bude kromě výstavky dětských prací k příležitosti běhu do vrchu také výstava fotografií s názvem „Praha jak ji neznáte“. Budou to fotografie z Prahy i z míst, kam se nedá běžně podívat, z průběhu minulých let i nedávných událostí od několika autorů, amatérských a doufám i profesionálních fotografů. Právě probíhají různá jednání a rozhodně by to měla být výstava zajímavá včetně její vernisáže, která bude pravděpodobně v polovině května.
Zatím nebudu prozrazovat, co vše na ní návštěvníci uvidí, kromě jiného třeba postup nedávné opravy Karlova mostu i fotky ze stoleté povodně nebo obrázky starší z různých míst v Praze, která dnes vypadají úplně jinak. Budou tam i obrázky pro srovnání stejného místa po letech.

Z Londýna přišla dobrá zpráva
Také úspěšně pokračuje navlékání knoflíků a už mohu napsat, že minulý týden mi z centra pro registraci světových rekordů v Londýně potvrdili přihlášku k pokusu o světový rekord a nejen to. Protože nejen v naší republice jsme úplně první, kdo takto navléká knoflíky, ještě takový pokus o rekord neproběhl ani ve světě, a tak pro nás v Londýně vytvořili novou kategorii světového rekordu. To nám dává velikou šanci na zápis do světové Guinessovy knihy rekordů, kam se každý pokus o rekord zdaleka nedostane. To mě opravdu potěšilo a jistě je to velké povzbuzení pro všechny, kteří právě knoflíky navlékají, že právě tvoříme nejen nový český, ale už i světový rekord.

Návlek měřil šest set devadesát metrů
Při loňském prvním ročníku Knoflíkiády jsme nejen vytvořili český rekord: děti tenkrát navlékly za 72 dní na 690 metrů provázku celkem 25 654 knoflíků. Také jsme se snažili získat menší částku na ozdravný pobyt dětí z dětského domova, které chodí do speciální školy v Lanškrouně, a hlavně nasbírat prostředky na novou keramickou pec pro speciální školu v Ústí nad Orlicí.
Když jsme vloni začínali, škola měla na pec pouze 15 000 korun a potřebovala 66 000 korun na jednou tak velikou pec, než je ta stará a nevyhovující, kterou má nyní.
Při akci v srpnu jsme škole předali něco přes 10 000 korun a pak jsme se snažili sehnat další prostředky. Mohu s radostí napsat, že se nám to podaří, protože nyní už chybí na pec jen kolem šesti tisíc korun. Jistě se už brzy seženou, někdo nám snad ještě pomůže, a tak si škola konečně bude moci tu novou keramickou pec koupit.
Děti, které mají kombinovaná zdravotní postižení, jsou velmi šikovné a vyrábí krásné věci. Také si tím procvičují drobnou motoriku i mozkovou činnost, a tak pec není pro školu přepychem, ale nutností. Velice mě těší, že se nám podařilo i díky knoflíčkování potřebnou částku pro školu sehnat.

Peníze na novou pec se schází postupně
Před týdnem jsem se jela do školy podívat a předat částku 5 000 korun, kterou se mi podařilo přes Vánoce na pec získat, částečně od návštěvníků a částečně prodejem drobných dekorací na vánočních trzích. Nyní v získávání prostředků pokračuji a v současné době už mám pro školu připraveno něco přes 2 000 korun. Polovinu věnovala škola anglického jazyka Holmes English, která na Knoflíkiádě byla první v soutěži družstev a navlékla nejvíce knoflíků. Něco přidali návštěvníci Zámečku a něco jsem získala při prodeji výrobků chráněné dílny.
Získané prostředky předám zástupkyni školy tento týden a doufám, že s chybějící částkou na pec nám ještě někdo pomůže a pec se už brzy bude moci koupit. Potom uděláme ve škole určitě oslavu, víc jak roční úsilí všech a nezištná pomoc sponzorů si to rozhodně zaslouží.
Při návštěvě školy jsem si popovídala s dětmi, které výroba keramiky velice baví, prohlédla jsem si starou a už opravdu nevyhovující pec a už jsme si představovali na jejím místě pec novou, větší a s lepším výkonem. Pokud by se podařila sehnat o něco větší částka, tak za zbytek by si škola mohla koupit keramickou hlínu, aby se děti mohly věnovat výrobě podle své chuti. Nyní se musí čekat, než se postupně výrobky v malé peci vypálí. Kdo by chtěl přispět škole z Ústí nad Orlicí na pec, může zavolat do speciální školy p. Olince na telefonní číslo 721 903 041.
Protože letos se při druhém ročníku charitativní akce Knoflíkiáda budou při aukci i jinak sbírat finanční prostředky na asistenční službu pro sedm klientů z domova pro osoby se zdravotním postižením Pod hradem Žampach, zajela jsem se do domova podívat. Díky pomoci vychovatelek se podařilo všech sedm klientů shromáždit a také vyfotit. Poprvé jsem se tak setkala se všemi a viděla jsem, že prostředky na asistenční službu opravdu potřebují. Když mají jet na rehabilitační nebo ozdravné pobyty pro ně nezbytné, musí je doprovázet asistent. Tomu však pojišťovny pobyt v lázních nehradí nebo jen částečně, a tak si pobyt asistenta, který není nic levného – stojí od 400 do 600 denně – musí hradit klient. Na žádoucí delší pobyt už však nezbývají prostředky. Velice by mě potěšilo, kdyby se díky letošní sbírce podařilo pro každého klienta získat minimálně 11 000 Kč, které by stačily na víc jak sedm dní rehabilitačního pobytu. Doufám tedy, že se podaří získat částku nejméně 77 000 Kč.
Jsou to zase dvě sedmičky, protože, jak se zdá, sedmička, která od začátku provozu Zámeček provází, bude asi opravdu šťastné zámecké číslo. Doufejme, že sedmička bude provázet i letošní ročník Knoflíkiády, vydaří se nám a hlavně splní svůj účel.

Knoflíkiáda bude mít sedm patronů
Hledám zase sedm patronů, kteří by na Knoflíkiádě vystoupili. Zatím probíhají jednání, prvního patrona už máme. Je to Mirek Kaplan z Damníkova, který účinkoval i na loňské akci. Neměl však na své vystoupení dostatečný prostor, proto je patronem i letos.
Knoflíkiádu podpoří předmětem do aukce Vilém Čok, Michaela Dolinová slíbila, že o této akci promluví ve vysílání radia Regina ve svém pořadu Bezstarostná jízda, v neděli před akcí pak budu mít o její přípravě živý vstup do vysílání. Další patrony akce jistě najdu, každý bude také patronem jednoho klienta – pro každého poprosím o drobný dárek nebo jinou pozornost.

Novinky: Turistická vizitka a dokument
Letos by se mohl článek o Zámečku objevit v Turistických novinách. Vytvořena byla Turistická vizitka, kterou si od března budou moci návštěvníci na Zámečku koupit.
Doufám také, že se konečně podaří natočit o Zámečku a jeho oživení dokument a že se k nám přijede podívat i Toulavá kamera. Podařilo se zajistit překlady dalších dopisů z let 1699 a 1754, kdy se Nový zámek stavěl nebo potřetí vyhořel, jsem velmi zvědavá na nové informace z těchto let pro zámek velmi důležitých a pohnutých.
Takže až se mě to léto zeptá „co jsem dělala v zimě“, rozhodně mohu říct, že jsem se nenudila.
Doufám, že se mi podaří připravit pro návštěvníky zajímavou prohlídku, nové výstavy i pěknou akci a podaří se navléknout co nejvíce knoflíků, aby náš světový rekord stál za to a jen tak ho někdo nepřekonal.
Ještě pořád nám s tím mohou všichni, kteří budou chtít, pomoci, podmínky pokusu a navlékání jsou na www.novyzamek.info, dotazy ráda zodpovím na telefonním čísle 776 642 277. Sběrné místo na knoflíky je i v infocentru v Lanškrouně.

Krasava Šerkopová
kastelánka Zámečku