Začátkem října letošního roku se v Pardubicích začaly objevovat v tržbách obchodníků falešné tisícikorunové bankovky stejné série.

Zhruba v polovině listopadu policisté v Pardubicích zadrželi v souvislosti s jinou trestnou činností 17letého mladíka, který byl na útěku z výchovného ústavu. Při prověřování jeho zdrojů obživy a aktivit bylo zjištěno, že se jeho popis nápadně podobá osobě šířící padělky tisícikorunových bankovek.

„Zaměřili jsme pozornost i tímto směrem a podezření se potvrdilo. Bylo zjištěno, že se na útěku seznámil s 19letým recidivistou, který se mu s falešnými bankovkami pochlubil a nějaké mu věnoval. On je pak prostřednictvím dalších osob dával do oběhu,“ řekla Marková.

Policisté zmíněného 19letého muže vypátrali a při osobní prohlídce u něho zajistili další falešné bankovky stejné série. „Vydali jsme se po stopách bankovek s cílem zjistit jejich padělatele. Šetřením bylo zjištěno, že výrobcem je pravděpodobně 15letý student střední školy z Pardubic.

Ten za pomoci výpočetní techniky a stejně starého kamaráda doma vyrobil více než 30 tisícikorunových bankovek a také bankovky stokorunové. Ty předával za slíbenou odměnu dál do oběhu. Dá se předpokládat, že se nejednalo pouze o toto množství.

Při osobní prohlídce bylo u tohoto mladíka zajištěno několik falešných stokorun stejné série a rovněž výpočetní technika, na které padělky vyráběl,“ řekla Marková. V těchto dnech je předmětem dalšího policejního vyšetřování tok falešných bankovek k distributorům a následně k prodejcům.

Podle mluvčí východočeská policie zahájila trestní řízení. „Dvěma 15letým mladíkům bude sděleno provinění z padělání a pozměňování peněz a zbývajícím dvěma mužům ve věku 17 a 19 let již bylo sděleno obvinění ze stejného trestného činu a byla na ně uvalena vyšetřovací vazba.

Oběma hrozí trest odnětí svobody na pět až deset let.

DÁLE SI PŘEČTĚTE: Padělatelé k soudu