Topná sezona začala naplno. Neudržovaný kotel ale může být tichý zabiják.

Hasiči z Pardubic zasahovali v Brozanech. Na místo je přivolali záchranáři poté, co na místě ošetřili ženu jevící známky otravy. V rodinném domku došlo k úniku oxidu uhelnatého. „Hasiči v objektu naměřili 100 jednotek ppm. Pro úplnost, bezpečná hodnota, ve které se může ještě člověk pohybovat, je 20 jednotek,“ uvedla mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Tichý vrah

Unikající oxid uhelnatý je jedovatý plyn, který je lehčí než vzduch. Se vzduchem tvoří i výbušné směsi. Nebezpečný je tím, že se váže na červené krevní barvivo a blokuje tak přístup kyslíku. Plyn navíc není lidskými smysly zjistitelný – není cítit ani vidět. První příznaky otravy jsou malátnost, bolest hlavy, případně poruchy nervového systému a velmi často je lze zaměnit s jinými zdravotními obtížemi. Zákeřné nebezpečí přitom může znamenat smrt pro celé rodiny. Záchranáři k takovým případům teď vyjížděli dvakrát do týdne.

„Oxid uhelnatý (CO) je plyn, který se až třicetkrát lépe váže na krevní barvivo. Tím ovšem zablokuje přístup kyslíku a i když pacient začíná dýchat rychleji, ztrátu okysličení už nedožene. Následují příznaky jako malátnost, ztráta vědomí či citlivosti až k udušení,“ řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý.

Varovat před neviditelným plynem mohou domácí zvířata, která podlehnou dříve než člověk. Záchranáři v Pardubickém kraji mají v sanitách k dispozici detektor tohoto plynu. „Ono se totiž často stává, že vyjedeme na zdravotní obtíže a až na místě posádka s jeho pomocí určí, že příčinou je právě oxid uhelnatý, a my voláme hasiče k odvětrání budovy,“ popsal Aleš Malý.

Tichý zabiják oxid uhelnatý. Dokáže zahubit i celé rodiny

Plyn má ale bohužel i další zlé vlastnosti - prosté vyjití na vzduch totiž otravu nezastaví. „První, co musí záchranáři udělat, je dostat pacienta z dosahu prostředí a podat čistý kyslík. Zásadní léčebná metoda je až vyvázání samotného CO z krevního oběhu s pomocí hyperbarické komory. Tam za určitého tlaku a za přítomnosti 100% kyslíku dochází doslova k fyzickému vytlačení CO z krevního oběhu kyslíkem,“ dodal mluvčí záchranářů.

A jak se otravě vyhnout? Nejen údržbou kotle. Chyba může vzniknout i při stavebním zásahu do komína.

„Oxid uhelnatý vzniká při nedokonalém spalování. Nejčastěji jde o kotel, který jede na velmi nízký výkon a při nízké hladině kyslíku. Typický příklad je plně naložený kotel a seškrcený hořák,“ vysvětlil vyšetřovatel pardubických hasičů Daniel Norek.

„Většina těchto případů se děje u spotřebičů majících atmosférický komín. Tedy takový komín, jehož tah nezajišťuje dodatečný ventilátor. Buď je spotřebič, nejčastěji takzvaná karma, špatně vyčištěn, v druhém případě může jít o stavební chybu, kdy je do komína zapojena digestoř či jiný ventilátor s větším tahem, než má samotný komín. Výsledný tlak poté přebije samotný tah komína a žene spaliny zpět do místnosti,“ dodal Daniel Norek.