V Pobytovém středisku ekologické výchovy Paleta bylo v těchto dnech ubytováno čtyřiadvacet středoškolských pedagogů z Prahy, Ostravy a Olomouce. Byli to účastníci třídenního zážitkového kurzu, který je zaměřen na zážitkovou pedagogiku, relaxační techniky a zároveň se věnuje tématům multikulturní výchovy.

Pracují se smysly

Kurz pořádá společnost Člověk v tísni prostřednictvím programu Letní škola variant. Začal ve středu ráno, kdy se jeho účastníci sjeli do Brandýsa nad Orlicí. „Mladé učitele vyvezeme v létě na krásná místa do přírody a věnujeme se výchově odlehčenější formou, aby si odpočali ještě před vstupem do tříd na začátku září. Kurz je nazván ´Učitelské lázně aneb Tři dny s Ámosem´, protože toto místo je tak magické a tak ´prošpikované´ Komenským, že je celý pobyt zaměřen na něj. Proto teď například pracujeme se smysly, inspirováni jejich připodobněním v díle Labyrint světa a ráj srdce. Pracujeme s hlínou, se smyslem hmatu, čichu a zabýváme se předsudky. Chceme se zaměřit na pojetí výchovy a vzdělávání, jak je razil Komenský,“ uvedla Ilona Labuťová, ředitelka vzdělávacího projektu „Varianty“ ze společnosti Člověk v tísni.

„V Brandýse mě zaujala příroda, řeka Orlice zaříznutá v kaňonu a líbilo se mi i vybudování labyrintu v místě, kde napsal Komenský svůj Labyrint světa a ráj srdce. Překvapila mě i velikost ´jeho´ sklípku,“ poznamenal pedagog Petr Chára z gymnázia Open Gate v Babicích u Prahy.

Ředitelka projektu velmi ocenila i statek ekologického střediska v Oucmanicích. „Strašně moc se nám tu líbí. Středisko má krásnou atmosféru. Jsou tady velmi milí a ochotní lidé, chalupa je nádherná a zdejší filozofie třídění odpadů, eko a biopotravin je nám velmi blízká. Proto je toto spojení pro nás přínosné,“ dodala Ilona Labuťová.