Otevření vnitřních prostor hradů a zámků vyhlížejí nejen návštěvníci, ale především kasteláni. „Od 1. června otevíráme konečně i zámek, takže v podstatě budou otevřeny zahrady, zámek, Muzeum motokol a restaurace,“ vysvětlila majitelka zámku Nové Hrady Magda Kučerová. Nárůst turistů očekává zejména o víkendu. A o prvním červnovém víkendu se v místě otevře také kavárna. „Přejeme si, aby se vše brzy vrátilo do normálu a lidé měli čas a chuť na výlety,“ dodala.

Už v květnu si však návštěvníci mohli prohlédnout jarní rozkvetlé zahrady. V červnu zde pak budou moci obdivovat kvetoucí růže. Parkovat se, jako každý rok, bude před obecním úřadem. Celodenní poplatek za stání činí v tomto roce 40 korun.

Státní hrad Litice nedaleko Žamberka zůstává prozatím zavřený, návštěvy znemožňuje vydrolené zdivo na druhé bráně. „V současné době probíhá zabezpečení torza druhé brány,“ uvedl kastelán Dalibor Urban s tím, že pro zajištění bezpečnosti návštěvníků je nyní nutné stabilizovat narušené zdivo. „Otevření předpokládáme nejpozději na začátek července, tedy na prázdniny. Při příznivém průběhu oprav můžeme otevřít i dříve,“ řekl.

Z předávání ocenění ve Vamberku. Jiří Šulc.
První držitel Ceny Poorličí Jiří Šulc: Mám rád černobílou fotografii

Rekonstrukce hradů nebo jejich zřícenin pokračují také na dalších místech v regionu. Zřícenina hradu v Brandýse nad Orlicí prochází postupnou opravou už roky. „Minulý týden jsme vykopali další místnost v západním paláci,“ uvedl historik Zdeněk Skalický, který se na opravě hradu podílí.

A zcela novou podívanou poskytne turistům na Chrudimsku hrad Rychmburk v oblasti Železných hor. Gotický hrad donedávna sloužil pro sociální pobytové služby, nyní se však částečně otevírá veřejnosti. Letošní sezóna tak bude pilotní expozicí o historii radu. V dalších letech se služby pro turisty rozšíří, včetně přenocování i možnosti pořádání kulturních a společenských akcí.

Novinky v této sezóně chystá také Kunětická hora, která veřejnosti odtajní prostory, které byly dosud zavřené. Po třech letech tu totiž skončila rozsáhlá rekonstrukce, která hradu vrátila podobu, již jí téměř před sto lety dal významný architekt Dušan Jurkovič.