DANIEL DOSTRAŠIL
správce sboru jednoty bratrské, Ústí n. O.

Paní Maláčová vedla na ministerstvu odbor pro rodinu. A teď se snaží dostat všechny děti do státních institucí, dvouleté, předškoláky a prcky do mikrojeslí. Ale malé děti potřebují rodinu, pevné pouto s maminkou. Některé děti potřebují i domácí školu, já sám jsem se učil doma čtyři roky s rodiči. Jestli něco naše země potřebuje, tak silné rodiny. Takže, paní Maláčová, přestaňte pořád řešit, na kom a kde ušetřit a zabývejte se tím, jak společnosti účinně pomoci.

HANA CHVÁTILOVÁ
ředitelka ZUŠ Petra Ebena Žamberk

Náš stát, neziskové organizace i mnoho jednotlivců podporuje vzdělání dětí v zemích, kde na něj nedosáhnou zdaleka všichni. Víme, že přes vzdělání vede jediná cesta ven z bídy. Proto s navrhovaným opatřením souhlasím.

FRANTIŠEK TEICHMANN
středoškolský učitel biologie, Lanškroun

Toto opatření má evidentně mířit na rodiny, které zásadně selhávají ve svých povinnostech vůči potomkům. Ze zkušenosti vím, že „boj“ o lepší osud dětí ze strany škol vůči zanedbané nebo slabé péči rodičů bývá málokdy jednoznačně úspěšný. Pokud tedy půjde o jedno z více systémových opatření, může mít svůj efekt. Přivítám však, bude-li tento systém obsahovat i motivační opatření, tedy jisté výhody poskytované sociálně handicapovaným rodinám za příkladnou péči o děti.

PAVEL STRNAD
ředitel kulturního domu Na Střelnici, Králíky

Stále žiji v domnění, že základní školní docházka je u nás povinná a že tedy existují nástroje, jak tuto povinnost vymáhat. Raději než krácení dávek bych viděl kombinaci tlaku na rodiče (vysvětlovat výhody gramotnosti) a systémové sociální práce na obcích, s čímž souvisí vylepšení podmínek (nejen finančních) pro pracovníky dotčených orgánů. Děti z chudých rodin, které bydlí na ubytovnách a často se stěhují, nezačnou po zkrácení dávek chodit do školy, daleko spíš se ocitnou buď na ulici nebo v dětských domovech, což následně navýší výdaje státu. Na závěr podotýkám, že takto složitá problematika se nedá shrnout na pár řádků.

MAREK ŠNAJDAR
zdravotník a náčelník Spolku přátel vzduchoplavby, Letohrad

Některé ženy mají prostě dokonale vyvinutou empatii a schopnost pomáhat jiným. Moje milovaná manželka taky vždy přesně ví, co je pro mě nejlepší…

Ilustrační foto.
Podle čeho se pozná úspěšná firma? V Mýtě je mají