DANIEL DOSTRAŠIL, správce sboru jednoty bratrské, Ústí n. O.:
Zaplavenost displeji, přesycenost vnějšími podněty a krize rodin - ano, děti se uzavírají do sebe. Jediný klíč k řešení mají skutečně rodiče. Koupí dětem chytrý mobil a playstation, nebo s nimi budou mluvit a chodit do knihovny? Víme, co děti chtějí, a také víme, co potřebují. Budeme mít odvahu ohýbat mladý stromek a být občas nepopulární? Hodně kuráže všem čtenářům Deníku!

FRANTIŠEK TEICHMANN, středoškolský učitel biologie, Lanškroun:
Otázka je, co znamená, že neumí mluvit. Blbě vyslovují, nebo nejsou schopné se vymáčknout? Ten výzkum neznám. Žena dětem čte každý den, ale vadám řeči jsme se u kluků nevyhnuli. Pravda, namluví toho dost. Osobně mám pocit, že dětem nikdy rodiče nevěnovali tolik času, jako dnes. Jenže se asi vytratilo vzájemné povídání a vytratilo se i povídání mezi dětmi. Děti dnes často sedí u mobilů, v tichosti jim modře září obličeje, což mnoha z nás může vyhovovat. Změnit to chce čas i úsilí.

PAVEL STRNAD, ředitel kulturního domu Na Střelnici, Králíky:
V éře počítačů, youtuberů a sociálních síti se opravdu méně čte, což je strašná škoda. Čtení lépe rozvíjí představivost a slovní zásobu než frenetické klipy a zával informací a dezinformací na síti. Kdo se umí lépe vyjádřit a formulovat myšlenky, ten má v životě bezesporu výhodu. Doufám, že otázka byla položena v tomto smyslu. Ještě je také možné, že školáci neumí mluvit z hlediska logopedického, pak nezbývá než trénovat. Drbu vrbu drbu vrbu. Holoubek vrká vrků, asi má vrkátko v krku. A tak dále. V dětství jsem chodil na logopedii a dnes už mluvím výborně. Někdy i dost dlouho, říká manželka.

MAREK ŠNAJDAR, zdravotník a náčelník Spolku přátel vzduchoplavby Letohrad:
Když byli synové mladší, jejich maminka jim čítávala často. Krásně, sám jsem rád poslouchal. Teď už čtení zvládají sami (i když s malinko nižší četností), jistě i proto umí mluvit dobře. Tuhle ale řeč ztratili, úžasem, to když jsem jim předčítal z kroniky Spolku přátel vzduchoplavby vybrané hrdinské činy náčelníka-matky.....

Víkendový glosař.
Víkendový glosař