DANIEL DOSTRAŠIL
správce sboru jednoty bratrské, Ústí n. O.

Praktický lékař je poklad. Stejně tak zubař nebo pediatr. Nejsem člověk, který si hledá vlastní diagnózu na internetu, snažím se být vůči svým lékařům co nejotevřenější a oni mi zase po pravdě říkají, jak to se mnou vypadá. Z mého pohledu je to povolání, ke kterému člověk potřebuje povolání. Podobně jako ke kněžství: skládá se přísaha ohledně morální odpovědnosti, požaduje se mlčenlivost. Nevážím si jen těch lékařů, kteří se prodali farmaceutickým firmám nebo zdravotním pojišťovnám.

FRANTIŠEK TEICHMANN
středoškolský učitel biologie, Lanškroun

Každé povolání může být prestižní a prestiž mu uděluje vždy a pouze ten, kdo ho vykonává. Ve svém okolí potkávám vynikající uklízečky, barmany, prodavačky, učitele, politiky a mám to štěstí i praktickou lékařku. Co je všechny spojuje? Pracovitost, příjemné vystupování, erudice a laskavost.

Zkušenost s praktickou lékařkou mám jen tu nejlepší, oceňuji její věcnost, profesionalitu i smysl pro humor, který mi před lety pomohl zvládnout první vyšetření prostaty. Shodou okolností se z nás časem stali kolegové ochotníci na divadle, kde jsem měl možnost ji v rámci afektu lehce přiškrtit. Vypadalo to drsně, ale jednal jsem něžně, tak jako ona při vyšetření.

PAVEL STRNAD
ředitel kulturního domu Na Střelnici, Králíky

Považuji profesi každého lékaře za prestižní, praktického nevyjímaje. Prestiž by ovšem měla být spojena s odpovědností, profesionalitou, pracovitostí a celoživotním studiem, následně také s odpovídajícím ohodnocením. Přál bych si, aby to tak bylo v celém českém zdravotnictví, přál bych to pacientům i lékařům. Osobní zkušenosti mám jen dobré, zřejmě jsem měl štěstí na dobré praktické lékaře a také jsem až na občasnou rýmičku stále relativně zdravý. Snad to ještě nějaký ten pátek vydrží…

HANA CHVÁTILOVÁ
ředitelka ZUŠ Petra Ebena, Žamberk

Prestižní by zcela určitě měla být. Praktický lékař by měl být druhým nejdůležitějším faktorem v péči o naše zdraví. Tím prvním jsme my sami. A často na tuto roli hřešíme, přijdeme pozdě nebo zbytečně a praktického lékaře pak obviňujeme. Ne vždy jim důvěřujeme tak, jak by si zasloužili. Moc mě těší návrat role jakéhosi rodinného lékaře, kterou mnozí praktičtí doktoři už zase vykonávají. Sama jsem měla a mám v tomto směru velké štěstí na pečlivé, poctivé a prozíravé lékařky!

MARTIN VÍDENSKÝ
vlakvedoucí osobních vlaků, básník, Letohrad

Nevím, jestli v souvislosti s praktickými lékaři je prestiž to správné slovo. Prestižní je dnes chirurgie, zvláště ta plastická. Někteří umělci už dnes umí přišít oko na zadnici tak, že občas i mrkne… Ale teď vážně. Zatím mám to štěstí, že lékaře prakticky navštěvovat nemusím. Jsem dárcem krve, jednou za rok zajdu na technickou (periodickou prohlídku) a musím říci, že se svojí ošetřující lékařkou mám vesměs pozitivní zkušenosti. Závěrem dodám, že dle mého názoru jsou praktičtí lékaři vlastně takoví bojoví průzkumníci. Jsou v první linii a mnozí si zaslouží mé uznání a úctu.

A jaký názor máte na dané téma vy?