DANIEL DOSTRAŠIL
správce sboru jednoty bratrské Ústí nad Orlicí
Souhlasím. Myslím, že v mnoha lidech zůstává přesvědčení, že o jejich zdraví se stará jejich lékař. Potřebujeme rozumět svému zdraví jako kapitálu, který máme. A péče o zdraví je celoživotní projekt, jehož jsme my sami manažery. Lékaři našimi konzultanty nebo odborníky, které si jen najímáme v době krizového řízení, totiž nemoci nebo úrazu.

Bojím se, že změna postojů v nesení odpovědnosti za své životy, včetně zdraví, vzdělání nebo i pracovních kompetencí, bude u nás ještě nějakou dobu trvat.

HANA CHVÁTILOVÁ
ředitelka ZUŠ Petra Ebena Žamberk
O prevenci vím svoje. V těhotenství jsem se živila mlékem, sýry a zeleninou. Po porodu se mi začaly zuby kvapem kazit a já nasadila tu nejpřísnější hygienu a vzorovou prevenční taktiku. Zuby se kazí dál, asi bych bez prevence byla už bez nich. Co naplat, že na prohlídce dostanu vždy pochvalu od lékařky za vzornou hygienu, když vzápětí najde další kaz. Manžel to s prevencí i hygienou bere velmi laxně a je na tom lépe než já. Nespravedlivé, ale genetikou a dalšími faktory podmíněné. Takže nesouhlasím a nabádám budoucí generaci – volte jako studijní obor stomatologii, bude vás stále třeba!

FRANTIŠEK TEICHMANN
středoškolský učitel biologie, Lanškroun
Zjednodušeně řečeno to asi platí, ale nikdy ne 100 %. Na kvalitu zubů má vliv také genetika a specifické bakteriální složení dutiny ústní každého z nás. Fakt je, že při pečlivém a především správném čištění zubů se dá většině potíží předcházet. Jenže to chce aktivního a důsledného stomatologa, který to naučí rodiče, a ti pak pracují se svými dětmi. Smysl to má velký, protože zdravé zuby, to je velká část zdraví celého člověka, včetně srdce.

PAVEL STRNAD
ředitel kulturního domu Na Střelnici Králíky
Zuby mám od dětství poškozené sovětským tetracyklinem, tím pádem jsem na zubařském křesle strávil mnoho desítek hodin (a zaplatil mnoho desítek tisíc…). Přesto souhlasím s tím, že prevencí se dá téměř vše vyřešit, pokud se s ní ovšem začne v útlém věku a metoda čištění zubů je správná, což není tak samozřejmé, jak by se mohlo zdát. Finančně se naprosto vyplatí vydat pár stokorun za hodinové školení u dentální hygienistky, ušetří to budoucí výdaje a možné závažné zdravotní komplikace, je totiž prokázaná souvislost mezi zánětem dásní a srdečními chorobami. Navíc pochopitelně platí, že zápach z úst je velké společenské faux pas.

MAREK ŠNAJDAR
zdravotník a náčelník Spolku přátel vzduchoplavby Letohrad
Takových názorů mám plné zuby. Asi si myslí, že darovanému koni se na zuby nebudeme koukat, ale ono na ně dojde, a pak to bude oko za oko, zub za zub. Jdu si hned teď dát raději něco na zub.